Webnoviny - Svet

Bankomatoví zlodeji na Cayenne znovu útočili

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APMARTIN 24. novembra (WEBNOVINY) – Bankomatoví zlodeji, ktorí dnes nadránom vytrhli bankomat v martinskom obchodnom centre, mali smolu. Bankomat Tatra banky totiž obsahoval farbiace náplne.

Okrem toho, že bankovky sú znehodnotené červenou farbou, sú pravdepodobne označení aj páchatelia. Tatra banka začala zabezpečovať svoje bankomaty farbiacimi náplňami od augusta tohto roka po opakujúcich sa krádežiach.

Pri neautorizovanom vniknutí, ale aj presune bankomatu, sa bankovky znehodnotia atramentovou farbou. Takéto bankomaty sú viditeľne označené nálepkou, informoval hovorca Tatra banky Boris Gandel. "Tatra banka je prvou bankou na Slovensku, ktorá pristúpila k týmto bezpečnostným opatreniam na svojich bankomatoch. Veríme, že vybuchnutie farbiacich náplní pri poslednej krádeži bankomatu prispeje k jednoduchšej identifikácii páchateľa a zároveň zníži počet ďalších podobných pokusov,“ dodal Gandel.

Bankomat ukradli dnes krátko po 04:00 za pomoci svetlého Porsche Cayenne v obchodnom centre v Martine. Ako agentúru SITA informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, páchatelia vylomili vchodové dvere a zvnútra vytrhli k zemi pripevnený bankomat, naložili ho do auta a ušli smerom na Banskú Bystricu. Akékoľvek informácie, ktoré by polícii mohli pomôcť pri objasňovaní tohto činu, je možné oznámiť na ktoromkoľvek policajnom oddelení, prípadne na linke 158.

Bankomaty Tatra banky sú zároveň vybavené rušičkou, ktorá znemožní neautorizované zosnímanie magnetického prúžku a ruší vysielanie prípadnej pridanej kamery. Druhým bezpečnostným zariadením na bankomatoch je SurFace Detection Kit, čo umožňuje detekciu neautorizovaného zariadenia, ktoré je pripevnené na hrdlo čítača kariet a do zvoleného bodu pošle alarm o pridaní neautorizovaného zariadenia. Navyše je takto možné zistiť aj čas inštalácie skimmovacieho zariadenia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM