Webnoviny - Svet

Banky predpovedajú Slovensku rast o 2,9 %

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Dôvera bankárov v slovenskú ekonomiku sa po aprílovom zverejnení predbežných štvrťročných údajov o hrubom domácom produkte, ktoré hovorili o medziročnom raste ekonomiky o 4,6 %, mierne zvýšila. Podľa aktuálneho prieskumu Národnej banky Slovenska medzi bankovými analytikmi by totiž hospodárstvo krajiny malo za celý tento rok reálne stúpnuť o 2,9 %. Analytici tak navýšili svoje očakávania z marca o 0,2 percentu­álneho bodu. Pre budúci rok sa prognózy nemenia a zostávajú na úrovni 3,9 %.

Banky však zároveň so zvýšením prognózy rastu mierne navýšili aj odhad rastu spotrebiteľských cien. Harmonizovaná inflácia by podľa nich mala ku koncu tohto roka dosiahnuť 1,7 %, kým v apríli odhadovali 1,6 %. Pre budúci rok navýšili oproti aprílu odhad rastu spotrebiteľských cien podľa harmonizovaného indexu Európskej únie rovnako o 0,1 percentu­álneho bodu na úroveň 3,1 %.

Prognózy bankových domov sa tak momentálne nachádzajú zhruba uprostred v porovnaní s prognózami ostatných relevantných inštitúcií. Európska komisia Slovensku totiž v tomto roku predpovedá rast o 2,7 %, rezort financií o 2,8 % a centrálna banka o 3,2 %. Pre budúci rok je rovnako najoptimistickejšia Národná banka Slovenska s očakávaným rastom o 4,4 %. Komisia pre rok 2011 prognózuje 3,6-percentný a ministerstvo financií 3,3-percentný rast hrubého domáceho produktu.

Slovensko by sa tak malo už v tomto roku opätovne vrátiť ku kladným číslam ekonomického rastu. Vlani totiž podľa údajov Štatistického úradu SR hrubý domáci produkt Slovenska klesol reálne o 4,7 %. V samotnom štvrtom kvartáli hospodárstvo krajiny medziročne pokleslo miernejšie, ako sa pôvodne očakávalo, a to o 2,6 %. V roku 2008 slovenské hospodárstvo ešte rástlo o 6,2 %.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM