Webnoviny - Svet

Banky s rastom 9-mesačného zisku o 47,9 %

WEBNOVINY.SK

Foto: SITABRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Bankový sektor dosiahol za deväť mesiacov čistý zisk 383,8 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to zvýšenie o 47,9 %. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska, čisté úrokové výnosy vzrástli o 6,1 % na 1,251 mld. eur. Vzrástli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií o 10,2 % na 329,1 mil. eur.

Naopak, z devízových operácií sektor zaznamenal pokles o 22,8 % na 47,2 mil. eur. Čistá tvorba opravných položiek a rezerv sa znížila o 12,6 % na 261,5 mil. eur. Bilančná suma bankového sektora bola na konci deviateho mesiaca v celkovej výške 53,835 mld. eur a v porovnaní so stavom z konca septembra minulého roka sa zvýšila o 0,6 %.

Banky na Slovensku pôsobia konzervatívne a aktivity, ktoré vykonávajú, sa vnímajú ako menej rizikové, uviedla centrálna banka vo svojej analýze finančného sektora za prvý polrok 2010. Banky na Slovensku posilňovali svoju finančnú pozíciu a po prepade ziskovosti v roku 2009 vzrástol ich polročný zisk o vyše tretinu. Tento trend by podľa očakávaní centrálnej banky mal pokračovať aj v druhej polovici tohto roka. Stresové testy, ktoré vykonáva Národná banka Slovenska, preukázali, že slovenský bankový sektor je relatívne dobre odolný voči nepriaznivému ekonomickému vývoju.

Minuloročný zisk bankového sektora klesol medziročne o 50,8 % na 250,1 mil. eur. Nižšie tempo úverovania, zhoršovanie kvality úverových portfólií a výpadok devízových príjmov boli podľa Národnej banky Slovenska hlavnými dôvodmi medziročného poklesu ziskovosti bankového sektora. Prijatie spoločnej európskej meny od začiatku roka 2009 malo za následok výpadok príjmov z devízových operácií. Dôvodom prepadu ziskovosti bol aj pokles poplatkov zo zahraničného platobného styku pre znižovanie poplatkov do zahraničia na úroveň poplatkov za tuzemské prevody finančných prostriedkov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM