Webnoviny - Svet

Banskobystrická župa robí čistky

WEBNOVINY.SK

Symbol zriaďovateľa pri vstupe do Domova dôchodcov a domova sociálnych Služieb Senium v banskobystrickej časti Fončorda. Poslanci zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) majú na programe pondelkovej schôdze návrh na zlučovanie viacerých sociálnych zariadení v regióne do väčších organizačných celkov, od čoho vedenie BBSK očakáva úsporu výdavkov na ich prevádzku. Banská Bystrica, 28. február 2011.Foto: SITA/Dušan HeinBANSKÁ BYSTRICA 28. februára (WEBNOVINY) – Počet zariadení sociálnych služieb Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa zníži o takmer tretinu, konkrétne zo 45 na 31.

Rozhodol o tom na dnešnom zasadnutí banskobystrický župný parlament, keď odsúhlasil zlúčenie viacerých domovov dôchodcov a domovov sociálnych služieb do väčších organizačných celkov, ich celková kapacita však má zostať zachovaná.

Podľa župana Vladimíra Maňku tak župa ušetrí ročne vyše 800-tisíc eur bežných výdavkov. Znížiť sa majú prevádzkové náklady na podporné a obslužné činnosti, keď sa napríklad zmenší počet kuchýň, centralizuje sa pranie, údržba, personalistika, ekonomika.

Zlučovanie si vyžiada prepustenie 59 zamestnancov, čo má priniesť ročnú úsporu na mzdách a odvodoch vyše 638-tisíc eur. Prevádzkové náklady sa majú znížiť ročne o 163 500 eur. Klienti majú zostať v doterajších priestoroch, s výnimkou jedného útulku vo Zvolene a jedného domova sociálnych služieb v Banskej Bystrici, z ktorých klientov presťahujú do iných zariadení.

Župní poslanci zároveň odvolali riaditeľov všetkých zlučovaných zariadení s tým, že na miesta riaditeľov nástupníckych zariadení budú vypísané výberové konania a dostanú tak šancu aj riaditelia zrušených zariadení.

Župa prevedie dve stredné školy na súkromnú firmu

Škola úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) a Gymnázium Kremnica, sídliace v spoločnej budove v Kremnici, budú od nasledujúceho školského roka súkromné. Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na dnešnom zasadnutí schválili zmenu zriaďovateľskej pôsobnosti týchto škôl zo župy na firmu Swedish Education Group – SE group, ktorú na tento účel založil na Slovensku prevádzkovateľ súkromných škôl zo Švédska Kemel Benali.

Župa zároveň tejto firme prenajme na 15 rokov svoj majetok v ŠÚV a gymnáziu, a to za celkové nájomné 567 300 eur, ktoré má splatiť formou investícií do tohto majetku, pričom prvú polovicu z toho v priebehu prvých piatich rokov.

Podľa banskobystrického župana Vladimíra Maňku ide o najlepšiu možnosť riešenia budúcnosti týchto škôl. Škola úžitkového výtvarníctva je totiž podľa neho z hľadiska ekonomiky najhoršia v župe. „Každoročne na ňu doplácame významné finančné prostriedky z nášho rozpočtu a počet žiakov stále ubúda. Tento partner má veľké skúsenosti aj v iných krajinách východnej Európy a vo svojej krajine. Vieme, že škandinávsky školský systém je najlepší na svete. Oni od nás nebudú pýtať žiadne finančné prostriedky, my im prenajmeme naše budovy, oni budú do nich investovať a všetko bude naše,“ povedal Maňka.

Kemel Benali Školu úžitkového výtvarníctva spoznal, keď s ňou jeho švédska škola spolupracovala na projekte Leonardo da Vinci. „Je to pre nás niečo zaujímavé, lebo vo Švédsku niečo také nemáme a vidím tu možnosť aj pre švédskych študentov,“ povedal Benali. Pripomenul, že rovnako ako vo Švédsku, školné vyberať nebude.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM