Webnoviny - Svet

Banskobystrický kraj chce predať bývalé kúpele Borová hora

WEBNOVINY.SK

POLTÁR 25. júna (WEBNOVINY) – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) predá schátraný areál Borová hora vo Zvolene, ktorý v minulosti slúžil ako mestské kúpele a neskôr ako sanatórium, prostredníctvom obchodnej verejnej súťaže.

Rozhodli o tom na dnešnom výjazdovom zasadnutí v Poltári jednomyseľne poslanci krajského zastupiteľstva.

Za predaj hlasovali aj napriek výzve na zachovanie tohto areálu s charakterom prírodnej a kultúrnej pamiatky európskeho významu vo verejnom vlastníctve, ktorú im v osobnom vystúpení na zasadnutí adresovala predsedníčka občianskeho združenia Borová hora Zora Myslivcová.

Ako uviedol predseda kraja Vladimír Maňka, samosprávny kraj nemá na rekonštrukciu a údržbu areálu s rozlohou takmer 30-tisíc štvorcových metrov financie a mesto Zvolen aj Technická univerzita vo Zvolene, ktorá vlastní arborétum Borová hora, ponuku župy na prevzatie areálu do svojho majetku odmietli. Pripomenul, že záujem verejnosti by mal byť zachovaný, pretože podmienkou pre nového vlastníka bude chrániť kultúrne a prírodné bohatstvo lokality a zachovať tam voľný prístup verejnosti.

Členka združenia Borová hora je rozčarovaná

„My sme sa opýtali mesta Zvolen, kde nám vydal hlavný architekt stanovisko, za akých podmienok to môžeme riešiť. Tie podmienky sú, že tam musí mať prístup verejnosť. Mesto aj univerzita sú pripravení spolupracovať s niekým, kto tu vybuduje niečo oddychové, zafinancuje to a zabezpečí, aby tam mala verejnosť prístup a aby sa to prepojilo aj s arborétom,“ povedal Maňka. Jednou z možností by podľa neho bola reštaurácia s parkom.

Zora Myslivcová zo združenia Borová hora bola z dnešného rozhodnutia župných poslancov rozčarovaná.

„Lokalita s charakterom prírodnej a kultúrnej pamiatky európskeho významu sa rieši úplne ináč. Nielen komu a za čo, ale riešia sa komplexné hodnoty. Analýzami, syntézami, evalváciou hodnôt, multidisciplinárnym výskumom. Bol to stáročný mestský majetok znárodnený ako mestské liečebné kúpele. Je to tiež archeologické nálezisko prvej kategórie, kultové miesto. Je to majetok, ktorý má hodnoty a nielen zrátanú cenu, ale iné hodnoty, ktoré musíme odovzdať generáciám po nás,“ povedala pre agentúru SITA Myslivcová s tým, že neverí, že súkromný vlastník bude mať záujem chrániť tieto hodnoty.

Areál dlhodobo chátral

„Nepoznám v obvode Zvolena a Banskej Bystrice žiadneho osvieteného mecéna, ktorý by sa toho ujal nielen pre svoje vrecká, ale pre verejný záujem, pre budúce generácie,“ dodala Myslivcová. Pripustila, že výnimkou, ale iba jedinou, môžu byť Železiarne Podbrezová, ktoré vlastnia a rekonštruujú hrad Slovenská Ľupča.

Areál Borová hora bol využívaný ako kúpele od polovice 19. storočia. V roku 1949 ho znárodnil štát. Neskôr ho spravovala zvolenská nemocnica s poliklinikou a bola to známa liečebňa so sanatóriom na tuberkulózu a respiračné ochorenia pre celé stredné Slovensko. V roku 1999 nemocnica oddelenie zrušila a areál sa neúspešne pokúšala predať.

V roku 2003 previedol štát nemocnicu a s ňou aj areál Borovej hory do vlastníctva kraja. Areál bol neudržiavaný, dlhodobo chátral a budovy sú v havarijnom stave. Jeho súčasťou je aj jazierko s minerálnou, mierne rádioaktívnou vodou, ktorá v zime nezamŕza.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM