Webnoviny - Svet

BARÁT: Najťažšie pri prechode na euro boli obavy

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý vládny splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát hodnotí ako najťažšiu časť prechodu na novú menu boj s rôznymi mentálnymi bariérami mnohých ľudí, ktorí s eurom spájali iracionálne obavy a mýty. Išlo napríklad o obavy z nosenia mešcov, zdražovania a rôzne „psychologické šoky“ starších ľudí, ktorí vraj mali mať s novou menou obrovské problémy. „Nič z toho sa samozrejme nenaplnilo a naplniť ani nemohlo, realita nám v tomto dala za pravdu,“ zhodnotil Barát prvý rok s eurom pre agentúru SITA.

Samotné zavedenie novej meny aj následne prvý rok s eurom prebehli podľa Baráta hladko a nenastal žiaden problém, ktorý by s prechodom na euro súvisel. „Obyvatelia SR ako aj podnikatelia a banky prechod zvládli vynikajúco,“ konštatuje Barát. Ako dodáva, Slovensko ako krajina môže byť hrdé, pretože novú menu zaviedlo a prijalo naozaj veľmi hladko.

Jediné, čo bývalého splnomocnenca prekvapuje je to, ako veľa ľudí stále nevie alebo nechce slovo euro skloňovať. „Paradoxne ak hovoria bez číslovky napríklad platiť eurom, eurami, vtedy to vedia, ale v spojení s konkrétnou číslovkou už hovoria nesprávne 100 euro, 5 euro a podobne, pričom nikto nepovie 100 dolár či 5 forint,“ uvádza Barát. Podľa jeho slov je to možno aj téma pre médiá, aby sa tomu venovali a verejnosť v tomto smere trochu „kultivovali“.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM