Webnoviny - Svet

Barroso podporuje prísnejšie rozpočtové pravidlá

WEBNOVINY.SK

Jose Manuel Barroso Foto: SITA/APBRUSEL 28. októbra (WEBNOVINY) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vo štvrtok uviedol, že je otvorený „obmedzenej“ zmene Lisabonskej zmluvy, pokiaľ bude znamenať prísnejšie rozpočtové pravidlá pre štáty európskej dvadsaťsedmičky. Zároveň však jednoznačne odmietol žiadosť Nemecka, aby boli hlasovacie práva odopreté tým krajinám eurozóny, ktoré vážne porušujú princípy európskej menovej únie. „Odobratie hlasovacích práv považujem za neprijateľné,“ povedal Barosso na začiatku summitu Európskej únie v Bruseli.

Zatiaľ čo sa bývalý portugalský premiér vyslovil proti takzvaným „politickým“ sankciám, otvorenejšie sa stavia k vytvoreniu stálej „záchrannej siete“ pre euroštáty, ktoré sa dostanú do problémov podobne ako Grécko. Ak by bola zmena Lisabonskej zmluvy o riešení ekonomickej a finančnej krízy, musíme o nej diskutovať, myslí si Barroso.

Hlavnými témami dvojdňového summitu Európskej únie, ktorý sa začal vo štvrtok v belgickej metropole, je zmena rozpočtových pravidiel a súčasná hospodárska situácia v nadväznosti na finančnú krízu vo svete.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM