Basketbalisti LA Lakers vyhrali až v predĺžení, vedú 2:0

LOS ANGELES 8. júna (WEBNOVINY) – Basketbalisti Los Angeles Lakers vyhrali aj druhý zápas finálovej série zámorskej NBA nad Orlandom, tentoraz až po veľkej dráme v predĺžení 101:96. Lakers sa ujali vedenia 2:0 na zápasy a sú opäť bližšie k zisku svojho jubilejného 15. majstrovského titulu v histórii. Na rozdiel od prvého hladkého súboja (100:75) sa tentoraz na ceste za druhým víťazstvom hráči okolo Kobeho Bryanta poriadne natrápili. V riadnom hracom čase sa druhý finálový súboj v Staples Center skončil 88:88, a to ešte hosťujúci Courtney Lee 0,6 s pred koncom vo výskoku takmer zakončil prekrásnu prihrávku Heda Türkogla. V predĺžení sa už potom naplno presadilo domáce ofenzívne duo Bryant – Pau Gasol, ktoré dosiahlo 9 z 13 bodov Lakers. V poradí tretí finálový zápas sa hrá v utorok 9. júna v Orlande (na Slovensku o 3.00 h SELČ v stredu nadránom).

Výsledok – finále zámorskej NBA (hrá sa na 4 víťazné stretnutia): LOS ANGELES LAKERS – ORLANDO MAGIC 101:96 po predĺžení – stav série 2:0 Zostava a body: Fisher 12, Bryant 29, Ariza 8, P. Gasol 24 /10 doskokov/, A. Bynum 5 (Odom 19, Farmar 4, Walton, Vujačič a S. Brown) – Alston 4, C. Lee 2, Lewis 34 /11 doskokov/, Türkoglu 22, D. Howard 17 /16 doskokov/ (Redick 5, J. Nelson a Gortat po 4, Pietrus a Battie po 2). Úspešnosť streľby z poľa v %: 46,2 – 41,8, trojky: 5/15 – 10/30, TH: 24/28 – 20/27, doskoky: 35 – 44, asistencie 20 – 22, stratené lopty 12 – 20, získané lopty: 12 – 5, bloky: 6 – 6, fauly: 25 – 24, štvrtiny: 15:15, 25:20, 23:30, 25:23 – 13:8, 18 997 divákov

Tak, ako sa dalo očakávať, hráči Orlanda sa po zbabranom prvom finálovom dueli pozbierali a favoritovi z LA výrazne skomplikovali cestu za druhým víťazstvom. Nedeľňajší zápas bol vyrovnaný od prvej do poslednej sekundy. Ani jeden z tímov sa nedokázal odpútať súperovi na dlhší čas ani na väčší bodový rozdiel. Za všetko hovorí fakt, že vo štvrtej štvrtine ani jeden z tímov neviedol o viac ako tri body. Hostia výrazne zlepšili úspešnosť svojej streľby a na rozdiel od štvrtkového duelu dominovali pod košom. Hráčom Lakers dovolili doskočiť o neuveriteľných 20 lôpt menej ako v prvom súboji.

V závere riadneho hracieho času mohli rozhodnúť o svojom víťazstve obe družstvá, no strelci sa pomýlili. Najskôr necelých 11 sekúnd pred koncom minul Courtney Lee, potom necelé dve sekundy pred klaksónom zblokoval pokus Kobeho Bryanta Hedo Türkoglu a 0,5 sekundy do konca mal ešte posledný pokus v rukách opäť Lee. „Jeho nepresná strela mi pomohla uvoľniť sa. Ak by sa trafil, mohlo nás to veľmi poznačiť. Boli by sme totiž v úplne inej situácii, ako sme teraz,“ komentoval moment, ktorý zmrazil celú Staples Center pivot domácich Pau Gasol. "Jednoducho sme svoju šancu nevyužili. Neviem čo viac, by som k tomu mohol dodať. Dobre sme rozohrali, Hedo poslal vynikajúcu prihrávku, no netrafili sme kôš,“ povedal sklamaný kormidelník Magic Stan Van Gundy. Nadstavená päťminútovka už patrila domácim oporám Gasolovi a Bryantovi, ktorí sa postarali o 9 z 13 bodov Lakers, spolu tak zaznamenali o jeden viac ako všetci hráči Orlanda. Hosťom opäť chýbali body Dwighta Howarda. Aj keď sa oproti prvému súboju zlepšil a na svoje konto si pripísal 17 bodov a 16 doskokov, stále to nebol ten líder, ktorý priviedol Magic do finále. Na rozdiel od „Supermana“, dvojica Türkoglu, Lewis sa prebudila a spolu zaťažila konto domácich až 56 bodmi. „Mali sme šancu zvíťaziť, no pričasto sme strácali loptu. Práve vďaka tomu sa nakoniec radovali Lakers,“ komentoval 20 stratených lôpt Howard a k svojmu individuálnemu výkonu doplnil: „Bol som frustrovaný v druhom i prvom finálovom súboji. No keďže som lídrom môjho tímu, spoluhráči to na mne nesmú vidieť. Musím sa cez to prehrýzť a poučiť sa z toho.“