Webnoviny - Svet

Belgická speváčka Zap Mama roztlieskala PKO

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Úvodný večer Bratislavských jazzových dní (BJD) nesklamal, vyvrcholil hromadným tancovaním a spievaním hlavnej sály v PKO. O výbornú náladu sa postarala belgická speváčka Zap Mama, ktorá vystúpila ako posledná. Koncert, ktorý odštartovala o polnoci, bol zmesou afrických zvukov, nu jazzu, hip-hopu, latino hudby aj Philly soundu (soulový a bluesový zvuk spájaný s umelcami z mesta Philadelphia, pozn.red.). Na pódiu robila energickej muzikantke spoločnosť kapela a tri vokalistky oblečené v čierno-červených kostýmoch. S naplnenou sálou komunikovala bezprostredná Zap Mama nielen úsmevom, takmer po každej skladbe pridala aj slovenské „Ďakujem“. Po záverečnej piesni si prítomní od čokoládovej divy potleskom vyslúžili aj prídavok. Z pódia skupina definitívne odišla krátko pred pol druhou hodinou v noci, čím sa ukončil aj prvý z troch dní festivalu kvalitnej džezovej hudby.

Dnes na prítomných v PKO čaká opäť bohatý program. Predstavia sa Milo Suchomel Quartet funguje zo Slovenska, talianska formácia Roberta Gambarini Quartet, zoskupenie Trombone Shorty & Orleans Avenue z USA aj americká speváčka a skladateľka Lizz Wright. Opäť nebude chýbať ani Pódium mladých talentov. Program štartuje o 19:00. K vrcholom piatkového večera patrilo aj vystúpenie Poľky Agy Zaryan, ktorá pokračuje v tradícii umelkýň ako Shirley Horn, Carmen McRae a Joni Mitchell. Debutový album My Lullaby vydala v roku 2002, druhý s názvom Picking Up the Pieces (2006) už nahrávala v Los Angeles. Pred odštartovaním americkej kariéry v roku 2008 stihla vydať svoj prvý v poľštine naspievaný album Umiera piękno, za ktorý obdržala prestížne ocenenie Fryderyk Chopin Award. Jej štvrtý album Looking Walking Being je opäť v angličtine.

V rámci jedného z najprestížnejších hudobných udalostí na Slovensku dostali priestor na prezentáciu aj speváčka, skladateľka a flautistka Sisa Michalidesová a Zimní kúzelníci. V rámci tejto zostavy sa na BJD 2010 predstavili Peter Preložník, Pavol Bereza, Boris Lenko, Milo Suchomel, Anton Jaro, Štefan Bugala, Stanislav Palúch, Július Šoška a Martin Ťažký. Na svoje si prišli aj fanúšikovia akordeónu, nielen tým vyrazil dych svetoznámy Richard Galliano, ktorý patrí k svetovej špičke. Slovenským divákom sa predstavil s jeho Tangaria Quartet, spoločnosť mu tak na pódiu robili huslista Sebastien Surel, Jean Marc Jafet na elektronickej basgitare a perkusionista Rafael Mejias Vegas.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM