Webnoviny - Svet

Benzín aj nafta od soboty zdražejú

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Ceny pohonných látok od soboty zdražejú. Ako informoval portál natankuj.sk, priemerná cena 95-oktánového benzínu Natural sa tak dostane tesne pod hranicu 1,280 eur za liter, priemerná cena nafty dosiahne pravdepodobne hodnotu 1,135 eur za liter. Aktuálne zdražovanie je prvé po dvoch predchádzajúcich zníženiach cien benzínov koncom mája a v prvej polovici júna a jednom zlacnení nafty koncom apríla. V porovnaní so začiatkom roka budú benzíny drahšie o viac ako 10 centov za liter, nafta lacnejšia približne o pol centu za liter lacnejšia.

Na medzinárodných trhoch zdraželi ceny ropy približne o 3 USD za barel a dostali sa tesne po hranicu 80 USD za tonu. To so sebou vytiahlo aj ceny pohonných látok. A aj keď sa euro voči doláru mierne posilnilo, v Rotterdame zdraželi benzíny o niečo vyše 1 centu za liter, nafta o 2,5 centu za liter.

Pri nafte je teda zdraženie na Slovensku pochopiteľné. Pri benzínoch sa však podľa natankuj.sk cenotvorcovia trochu unáhlili, respektíve zvyšujú ceny intenzívnejšie, než naznačili trhy. Koniec týždňa totiž priniesol na trhy výpredaje, keď ropa zlacnela približne o dolár k 78 USD za barel. Mierny pokles zaznamenali aj pohonné látky. Aj v kontexte s nedávnym vývojom cien je toto zdražovanie rýchlejšie, než by sa dalo čakať. Pri nedávnych poklesoch cien na medzinárodných trhoch sa totiž na Slovensku vyčkávalo s úpravou cien, pričom ceny klesli približne s dvojtýždňovým oneskorením.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM