Webnoviny - Svet

Bezpečnosť Mochoviec nie je bez problémov, tvrdí Greenpeace

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Organizácia Greenpeace tvrdí, že ani po poslednom verejnom prerokovaní k posudzovaniu vplyvov dostavby Mochoviec 3, 4 na životné prostredie neboli zodpovedané niektoré otázky o bezpečnosti, nakladaní s odpadom a financovaní projektu. „Spôsob, akým sa Enel – Slovenské elektrárne počas všetkých verejných prerokovaní vyhýbali odpovediam na dôležité otázky, svedčí jednak o nízkej kvalite projektu ako aj o problémoch, ktoré jadrová energetika so sebou prináša,“ zhodnotila energetická kampanierka Greenpeace Slovensko Andrea Zlatňanská. Ako podotkla, ani na jednom z troch verejných prerokovaní v Bratislave, vo Viedni a v Ostrihome sa účastníci nedozvedeli, ako bude nakladané s vysoko rádioaktívnymi materiálmi, ktoré budú zrejme najväčšou environmentálnou záťažou aj pre budúce generácie. "Potvrdili len, že za vybudovanie konečného úložiska bude zodpovedný štát, čiže daňoví poplatníci,“ upozornila.

Na otázku o zodpovednosti za jadrové škody dostala verejnosť podľa Zlatňanskej len vyhýbavú a veľmi zarážajúcu odpoveď, že investor je poistený na 75 miliónov eur, ako to vyžaduje Viedenský dohovor. „Ak by však došlo k nehode presahujúcej túto čiastku, za škody by vraj nezaplatil nikto,“ informovala. Takýto prístup investora považuje Greenpeace za nezodpovedný. Možnosť nedostatku chladiacej vody z rieky Hron alebo zvýšenia jej teploty, čo by znemožnilo chladenie reaktorov, predstavitelia Enel vôbec nepripúšťajú a nevidia dôvod na alternatívne chladenie. Pri neustále sa zvyšujúcej globálnej teplote však nie je možné podľa Greenpeace vylúčiť, že by taká situácia nastala.

Ako Zlatňanská ďalej informovala, investor sa nevyjadril ani k internému dokumentu vytvorenému zamestnancom Slovenských elektrární, ktorý podľa nej unikol z rezortu životného prostredia, a jeho cieľom bolo znížiť záujem verejnosti a médií o verejné prerokovania. Pred vyše mesiacom vyzval Greenpeace listom zastupujúceho ministra Dušana Čaploviča, aby tento prípad preskúmal a zastavil výstavbu jadrových blokov, kým sa neuskutoční regulárny EIA proces. „Do dnešného dňa však nebolo vysvetlené, ako je možné, že dokument s inštrukciami unikol práve z ministerstva životného prostredia, ktoré má na proces dohliadať,“ dodala Zlatňanská.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM