Správy Futbal

Bezpečnosť na športoviskách: Na futbalových štadiónoch pribudnú ďalšie defibrilátory

Slovenský futbalový zväz (SFZ) sa rozhodol umiestniť ďalšie tri defibrilátory na štadiónoch druholigových klubov v Lipanoch, Prešove a Dubnici nad Váhom.

Ilustračný obrázok k článku Bezpečnosť na športoviskách: Na futbalových štadiónoch pribudnú ďalšie defibrilátory
Zdroj: OZ Záchrana

Tri nové prístroje, určené pre laické aj odborné poskytovanie prvej pomoci, si prevezmú zástupcovia SFZ 15. apríla v priestoroch spoločnosti Falck. TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Falck Katarína Načiniaková.

SFZ rozširuje svoju sieť AED prístrojov v rámci projektu integrovaného prístupu k ochrane, bezpečnosti a službám počas organizácie futbalových zápasov. Súčasťou tohto projektu je aj preškolenie odborníkmi, ako tieto nové zdravotnícke zariadenia správne používať.

Podľa bezpečnostného manažéra SFZ Petra Franceho sa srdcové infarkty u mladých športovcov, ale aj u divákoch na futbalových stretnutiach, začínajú objavovať čoraz častejšie. „Viaceré zdravotné incidenty počas futbalových stretnutí ukázali, že je nesmierne dôležité, aby sme disponovali potrebnou technikou a mali na úrovni vyškolený personál, ktorý vie, čo má v krízovej situácii robiť,“ vysvetlil France.

Najčastejšou príčinou náhlej smrti u dospelých je až v 80 percentách prípadov zlyhanie srdca. Šanca na prežitie u tých, ktorých postihlo zastavenie srdca, sa skracuje o sedem až desať percent s každou minútou, ktorá uplynie bez zásahu privolanej pomoci. Na Slovensku podľa oficiálnych štatistík takto zomrie až 5000 ľudí ročne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM