Rôzne Technológie

Bezpečnostné previerky majiteľov dronov? Situáciu chce riešiť Národný bezpečnostný úrad

Množstvo majiteľov dronov zostalo nedávno nemilo prekvapených. Objavila sa informácia o vyžadovanej bezpečnostnej previerke.

Ilustračný obrázok k článku Bezpečnostné previerky majiteľov dronov? Situáciu chce riešiť Národný bezpečnostný úrad
7
Galéria
Zdroj: TASR

Ministerstvo obrany (MO) SR chce riešiť situáciu ohľadom bezpečnostných previerok v súvislosti s používaním dronov. Čaká na oficiálne stanovisko Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

„Odmietame akékoľvek útoky, že svojvoľne žiadame od držiteľov dronov bezpečnostné previerky. Vzniknutú situáciu musí objasniť gestor zákona a tým je Národný bezpečnostný úrad SR. My sme od NBÚ do dnešného dňa nedostali oficiálne stanovisko, ani odpoveď, na základe ktorej by sme mohli reagovať,“ povedala TASR hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

„Využívanie dronov na letecké práce v zmysle zákona o civilnom letectve na súkromné účely nepodlieha povinnosti disponovať bezpečnostnou previerkou,“ tvrdí NBÚ.

Rezort tvrdí, že NBÚ pred časom zmenil na svojej webovej stránke pôvodnú formuláciu výkladu zákona, ktorú im v minulosti zaslal. Preto podľa Capákovej oficiálne požiadali o vysvetlenie situácie.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

Opatrenia ministerstva v súvislosti s používaním bezpilotných lietadiel alebo dronov kritizoval v piatok odborník na oblasť obrany z opozičného hnutia OĽaNO Jaroslav Naď. Označil ich za nezmysel a šikanu podnikateľov. Tvrdí, že udeľovanie povolení na použitie a záznam pomocou takýchto prístrojov by mohol byť jednoduchší.

Foto: ilustračné

Nedávno sa s dronmi zoznámili aj deti. Viac sa dozviete vo videu!

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM