Webnoviny - Svet

Bibliotéka plná osobností a zaujímavých programov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. novembra (WN/PR) – V termíne od 5. do 8. novembra 2009 sa v Incheba Expo Bratislava uskutoční 17. ročník medzinárodného knižného veľtrhu BIBLIOTÉKA a 14. ročník výstavy vzdelávania a didaktickej techniky PEDAGOGIKA. Výstavnú plochu o rozlohe 6200 m2 zaplní 150 vystavovateľov z Českej republiky, Írska, Francúzska, Kanady, Maďarska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, Švajčiarska, Veľkej Británie a Slovenska.

Bibliotéka pritiahne pozornosť ilustrátorov, editorov, prekladateľov, vydavateľov, tlačiarov, distribútorov a samozrejme čitateľov. Knižný veľtrh vytvára priestor pre stretnutie a dialóg všetkých spomínaných subjektov. Navyše fanúšikovia literatúry majú možnosť prehodiť pár slov s niekoľkými obľúbenými autormi a vybrať si čítanie pre seba alebo svojich blízkych. Zastúpené sú všetky žánre od beletrie, poézie, kníh pre deti, sci-fi, populárno-náučnej literatúry, až po učebnice, slovníky a odbornú literatúru. Výstava vzdelávania Pedagogika je zameraná na prezentáciu dostupných učebníc, učebných pomôcok, školských potrieb, moderných vzdelávacích softvérov a inštitúcií. Ponuku jazykových kurzov predstaví šesť zahraničných inštitútov. Súbežne prebieha aj výstava Centier excelentnosti vo výskume a vývoji nadväzujúca na Týždeň vedy a techniky na Slovensku pod záštitou Ministerstva školstva SR. Centrá pôsobia pri univerzitách, ústavoch Slovenskej akadémie vied, výskumných centrách na Slovensku a predstavia svoju činnosť a jej výsledky v rôznych oblastiach.

Štyri veľtržné dni sú nabité bohatým sprievodným programom, ktorého súčasťou sú krsty knižných noviniek, autogramiády s autormi, literárne besedy, súťaže, či verejné čítania úryvkov z kníh. Sprievodných akcií sa zúčastnia spisovatelia, ale aj známe tváre šoubiznisu. Na Bibliotéke možno stretnúť nasledovné osobnosti: Veronika Šikulová, Ladislav Chudík, Ján Štrasser, Dado Nagy, Magda Vášáryová, Igor Bukovský, Milan Lasica, Adriana Poláková, Jozef Banáš, Emma Tekelyová, Soňa Müllerová, Denisa Fulmeková, Táňa Keleová-Vasilková, Ján Uličiansky, Sajfa, Eva Urbaníková, Timea, Keresztényiová, Gabina Weissová, Pavol Rankov a mnohých ďalších.

Ani tento rok nechýbajú výstavy Najkrajšie knihy Slovenska 2008 a Najkrajšie a najlepšie detské knihy 2008. Premiéru budú mať ilustrácie ocenené cenou Bibiany BIB 2009. Tretíkrát sa udelí honorovaná literárna Cena Bibliotéky ženskej autorke, ktorú odborná porota vyberie z nominovaných diel vydaných počas roku 2008. Cena Fantázie ocení najlepšiu fantastickú poviedku. Zaujímavosťou je krst knihy Minulosť ťa dostane, ktorá vznikla ako výsledok projektu Slovensko píše román. Nová edícia Slovensko z oblakov predstaví verejnosti pohľad na krásy slovenských hradov. Návštevníci, ktorí sa zapoja do súťaže súvisiacej so spoznávaním Slovenska z vtáčej perspektívy, majú možnosť vyhrať prelet nad Bratislavou.

Súčasťou Bibliotéky je aj premietanie filmov z festivalov Animofest a Jeden svet v rámci veľtržného kina. Prebieha tiež 3. ročník Festivalu spoločenských hier. Za pomoci animátorov sa návštevníci môžu naučiť nové spoločenské hry a následne otestovať svoje hráčske zručnosti v turnajoch. Bibliotéka nezabúda ani na najmenších. Deti sa zabavia v tvorivých dielňach, či pri interaktívnych hrách a čítaniach z rozprávkových kníh. Vo vedeckej cukrárni sa hravou formou naučia základy prvej pomoci a dozvedia sa odpovede na mnohé otázky z oblasti medicíny vyplývajúce z dnešnej doby.

Incheba chce vzbudiť záujem širokej verejnosti o literatúru a čítanie, preto je vstupné na veľtrh Bibliotéka a výstavu Pedagogika voľné. Všetci sú srdečne vítaní 5. – 8. 11. od 10:00 do 18:00.

Viac informácií na: www.incheba.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM