Webnoviny - Svet

Biela vrana Melicherčíková dohliadne na verejné obstarávania

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Postavila sa proti vedeniu najväčšej slovenskej univerzity, keď upozornila na pochybné prijímanie uchádzačov o štúdium práva, a to ju stálo miesto. Jej zmysel pre čistú hru a spravodlivosť však oslovili vedenie ministerstva práce, ktoré „bielej vrane“ Zuzane Melicherčíkovej ponúklo miesto na odbore verejného obstarávania. Ako informovala agentúru SITA riaditeľka mediálneho odboru rezortu práce, ministerstvo v Melicherčíkovej vidí záruku, že obstarávania budú naozaj v súlade so zákonom a s dobrými mravmi.

„Zaujal ma príbeh pani Melicherčíkovej a udalosti, ktoré viedli k tomu, že prišla o prácu. Je zarážajúce, ak niekto, kto sa postaví za správnu vec, nesie negatívne následky svojho rozhodnutia. Takých čestných ľudí ministerstvo práce víta a potrebuje,“ povedal vedúci služobného úradu rezortu práce Milan Kozický, ktorý Melicherčíkovú oslovil s pracovnou ponukou. Tá ju prijala a na ministerstve pracuje od prvého januára.

,,Mimoriadne si vážim, že mi ministerstvo práce dalo možnosť opäť mať zaujímavé zamestnanie. Po tom, ako som musela odísť z právnickej fakulty, mala som pocit, že sa na mňa niektorí ľudia pozerajú ako na vynášačku,“ uviedla Melicherčíková, ktorá za svoj čin získala vlani od občianskeho združenia Aliancia Fair-play a Via Iuris ocenenie Biela vrana. Ocenenie je určené vzácnym ľuďom, ktorí sa snažia meniť spoločnosť k lepšiemu a podstupujú pritom veľké osobné riziko.

Bývalá zamestnankyňa študijného oddelenia Právnickej fakulty Univerzity Komenského Zuzana Melicherčíková po zmene podmienok prijímania študentov na túto školu na základe stredoškolských známok upozornila na nekalé prijatie skupiny študentov so špecifickými spoločnými črtami. Všetci už absolvovali jednu vysokú školu, pracovali ako daňoví poradcovia a prijali ich na odvolanie s totožným textom a rovnakou gramatickou chybou, čo bolo nezvyčajné, pretože neexistovala dokumentácia o tom, že ich neprijali, preto nebolo ani jasné, ako mohli študenti napísať odvolanie, keď oficiálne ani neboli informovaní o neprijatí. Melicherčíková mala dlhodobé nezhody aj s vedúcou oddelenia, ktoré dekan odmietal riešiť, dala výpoveď a podala podnet na prokuratúru. Ten však prokuratúra odložila so zdôvodnením, že prijímacie konanie a rozhodovanie patrí do právomoci verejnej vysokej školy. Dekan Melicherčíkovú obvinil z vynášania interných údajov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM