Webnoviny - Svet

Biele Vrany si odniesli Božík, Melicherčíková a Mičovský

WEBNOVINY.SK

Zuzana WienkFoto: Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Ocenenie Biela Vrana si tento rok odniesli traja laureáti – jeden občan bojujúci proti mocným v meste a dvaja zasvätení, ktorí sa pre hodnoty vzbúrili voči inštitúcii. Informovala o tom Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Ceny odovzdávali aliancia a Via Iuris dnes na Koncerte pre všímavých už po tretí raz, tento rok si ich domov odnášajú Marek Božík, ktorý bojuje za to, aby mesto dodržalo svoj záväzok vybudovať v Bardejove mestský park, Zuzana Melicherčíková, ktorá ako bývalá študijná referentka na Právnickej fakulte Univerzity Komenského poukázala na podozrivé prijatie skupiny známej ako daňoví poradcovia na štúdium, a Ján Mičovský, ktorý odhalil rozsiahle plytvanie v štátnom podniku Lesy SR. Sošky pre ocenených vytvoril výtvarník Fero Guldan na mieru pre každého z laureátov. "Všetky Biele Vrany pocítili za svoje aktivity postihy vo forme straty zamestnania či právnych krokov. Toto ocenenie vnímam ako splatenie dlhu voči nim, ale aj určitý záväzok, aby sme ich príbehy sledovali naďalej a pokúsili sa podporou a poďakovaním prevážiť to zlé, čo im do života prinášajú iní,“ vysvetlila Wienk.

Ocenenie Biela Vrana je určené pre vzácnych ľudí, ktorí menia spoločnosť k lepšiemu. Prejavujú pritom odvahu, nadštandardný cit pre spravodlivosť či verejné dobro a vytrvalú vieru v princípy. Prekonávajú prekážky a podstupujú osobné riziko. „Biele vrany sú jedineční ľudia a sme radi, že si ich môžeme takto verejne uctiť. Dúfame, že budú inšpiráciou pre ďalších. Bez nich by bola naša spoločnosť v mnohých aspektoch chudobnejšia. Ďakujeme tiež všetkým partnerom ocenenia za ich podporu,“ tvrdí výkonný riaditeľ Via Iuris Martin Štoffa. Laureátov pre tento ročník vybrala porota, jej členmi boli herečka Emília Vášáryová, kazateľ Daniel Pastirčák, novinár a spisovateľ Milan Martin Šimečka, filozof Egon Gál a zástupcovia minuloročných laureátov ocenenia Biela Vrana 2009 – sudca Juraj Babjak, psychiater Jozef Hašto a lesník/ochranár Marián Jasík.

Zástupca obyvateľov Bardejova presadzujúcich park v meste a zakladateľ rovnomenného občianskeho združenia Marek Božík ako prvý upozornil na predaj pozemkov na území bývalých kasární, na ktorých mal v Bardejove stáť mestský park. Po rozprúdení diskusie inicioval Božík aj petíciu, ktorú však zastupiteľstvo odmietlo a primátor naňho podal žalobu a žiada desaťtisíc eur ako nemajetkovú ujmu.

Bývalá zamestnankyňa študijného oddelenia Právnickej fakulty UK Zuzana Melicherčíková po zmene podmienok prijímania študentov na túto školu na základe stredoškolských známok upozornila na nekalé prijatie skupiny študentov so špecifickými spoločnými črtami. Všetci už absolvovali jednu vysokú školu, pracovali ako daňoví poradcovia a prijali ich na odvolanie s totožným textom a rovnakou gramatickou chybou, čo bolo nezvyčajné, pretože neexistovala dokumentácia o tom, že ich neprijali, preto nebolo ani jasné, ako mohli študenti napísať odvolanie, keď oficiálne ani neboli informovaní o neprijatí. Melicherčíková mala dlhodobé nezhody aj s vedúcou oddelenia, ktoré dekan odmietal riešiť, dala výpoveď a podala podnet na prokuratúru. Ten však prokuratúra odložila so zdôvodnením, že prijímacie konanie a rozhodovanie patrí do právomoci verejnej vysokej školy. Dekan Melicherčíkovú obvinil z vynášania interných údajov.

Bývalý šéf komunikačného odboru štátneho podniku Lesy SR Ján Mičovský poukázal ako prvý vysoko postavený zamestnanec podniku Lesy SR otvoreným listom adresovaným generálnemu riaditeľovi podniku na neefektívne nakladanie s majetkom lesov, na korupciu a na podozrivé zasahovanie do riadenia hraničiaceho s politickým klientelizmom a s kolegami kauzu medializovali. Taktiež podali na prokuratúru trestné oznámenie a pripravili verejnú petíciu Ľudia pre lesy. Po personálnych otrasoch skončil Mičovský v múzeu vo Zvolene, kde ho šikanovali, preto dal výpoveď. Keď mu po voľbách ponúkli miesto v Lesoch SR, odmietol ho.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM