Webnoviny - Svet

BLAF aj o fungovaní obchodu s umením

WEBNOVINY.SK

Umenie ako investícia bude témou prednášky v bratislavskej Eurovei. Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Ako funguje obchod s umením – aj to sa pokúsi priblížiť prvý ročník Bratislavského festivalu umenia (Bratislava art festival – BLAF). Festival, ktorý v slovenských pomeroch po prvý raz v širokej miere prepojí komerčnú a nekomerčnú scénu výtvarného umenia, sa koná od 1. do 6. októbra v takmer tridsiatke štátnych a súkromných galérií a v ďalších priestoroch hlavného mesta.

Presvedčiť sa o tom, že umenie ako investičná záruka skutočne funguje môžu napríklad návštevníci prednášky Ako na žraloka, ktorú Nadácia – Centrum súčasného umenia pripravila v utorok 5. októbra o 19:00 v Sklade č. 7 na Prístavnej 10 v areáli Eurovea. Všetkých záujemcov čakajú zaujímavé skúsenosti s trhom so súčasným umením a galerijnou prevádzkou dvoch rešpektovaných osobností vo svete vizuálneho umenia – Jiřího Švestku a Roxy Walsh. Agentúru SITA o tom informovala Nadácia – Centrum súčasného umenia.

Popredný český galerista Jiří Švestka sa radí k najúspešnejším súčasným obchodníkom s umením nielen v rámci česko-slovenského priestoru. V minulosti bol kurátorom Kunsthalle v Düsseldorfe a dnes je majiteľom niekoľkých galerijných pobočiek v Prahe a v Berlíne.

Jeho prednáška bude venovaná záludnostiam, nástrahám a iným stránkam trhu so súčasným umením. Roxy Walsh je úspešná umelkyňa, ktorá sa však orientuje sa aj v problematike galerijnej prevádzky a trhu s umením. Prednášky sú voľne prístupné verejnosti.

Vstúpiť do sveta zberateľov možno na záverečnej Aukcii súčasného slovenského umenia, ktorá bude zároveň pomyselným zlatým klincom šesťdňového maratónu Bratislava Art Festival – BLAF. Na benefičnú aukciu pozýva Nadácia – Centrum súčasného umenia s podporou Sotheby´s v stredu 6. októbra o 19:00 v Sklade č. 7 na Prístavnej ulici 10.

Aukčné diela sa dajú vidieť v mieste konania aukcie od utorka, denne od 13:00 do 19:00. Tento rok je do kolekcie predloženej na aukcii opäť zaradená zberateľská klasika ako napríklad diela od Rudolfa Sikoru, Jána Bergera i Milana Dobeša. Z tvorby mladých tvorcov sú na predaj medzi iným diela od Michala Czinegeho, Petry Feriancovej a Jána Šipöcza. Dopĺňajú ich autori strednej generácie a tí, čo sa na scénu dostali v 90. rokoch, ako Cyril Blažo, Matej Gavula a Pavol Megyesi a ďalší.

Viac informácií o oboch podujatiach možno nájsť na webstránkach – http://www.blaf.sk a http://www.ncsu.sk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM