han Správy Zo Slovenska

Blaha si najal Kaliňáka a vyhlásil: Je smiešne, že som zástanca zločinov komunizmu

Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha odmieta, že obhajuje zločiny komunizmu, a avizuje právne kroky s trestnými oznámeniami. Jeho obhajcom je stranícky kolega.

Ilustračný obrázok k článku Blaha si najal Kaliňáka a vyhlásil: Je smiešne, že som zástanca zločinov komunizmu
Zdroj: Facebook.com/Ľuboš Blaha

Prsty v trestných oznámeniach má europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Jeho právny zástupca Robert Kaliňák považuje obvinenie vyšetrovateľa za svojvoľné aj nezákonné na základe jeho údajných formálnych chýb.

„Som presvedčený, že bývalý režim robil mnohé zlé veci a mnohé dobré veci,“ uviedol Blaha.

Nechce vyzerať smiešne

Vzápätí odsúdil monsterprocesy z 50. rokov minulého storočia. „Považujem to za smiešne, ak mne vyčítajú, že obhajujem 50. roky, ak sa sami správajú tým spôsobom, aký bol typický pre stalinistov v 50. rokoch,“ dodal poslanec. Blaha má vážne podozrenie, že sa polícia snaží vyhovieť politickému nátlaku, a tak ho obvinila, aby sa nedostala do nemilosti vládnej moci. „Budeme zvažovať aj právne kroky. Je to dehonestácia, ak niekto o mne hovorí, že obhajujem zločin,“ doplnil poslanec.

Slovo dostal aj bývalý minister

Kaliňák figurujúci v tomto prípade ako Blahov obhajca apeluje na ochranu slobody prejavu. Tá je chránená podľa Kaliňáka o to viac, keď ide o politický prejav, čo majú potvrdzovať aj Dohovor o ochrane ľudských práv a rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva. Kaliňák navyše vyčíta obvineniu vyšetrovateľa aj údajné formálne nedostatky. Podľa exministra obvinenie iba kopíruje celý status Blahu a označuje ho za trestný čin bez bližšej špecifikácie.

„Je veľmi povrchné,“ doplnil Kaliňák, ktorý uviedol, že v ňom nie je bližšie identifikované, ktoré zločiny mal Blaha popierať. V obhajobe Blahu si Kaliňák pomohol aj výrokom českého ústavného súdu, ktorý mal varovať pred obmedzením či úplným potlačením verejnej diskusie.

Čo vyviedol poslanec?

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil poslanca parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD) z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Trestné oznámenie na Blahu podala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM