Aktualizované Prokop Slováček Správy

Blesky a hromy opäť útočia na Slovensko. TOP 10 základných pravidiel ako prežiť búrku

Blesky zabíjajú ročne tisíce ľudí. Výstrahy pred silnými búrkami a bleskami sa objavujú aj v predpovediach meteorológov na najbližšie dni. Viete, čo treba urobiť, aby ste sa nestali ďalšou obeťou?

Ilustračný obrázok k článku Blesky a hromy opäť útočia na Slovensko. TOP 10 základných pravidiel ako prežiť búrku
Zdroj: TASR

Divoké počasie plné lokálnych búrok, bleskov a s prívalmi dažďa počas minulého týždňa strašilo ľudí po celom Slovensku. A nielen tam. Po celej Európe sa vylievali rieky ako dôsledok prudkých búrok. V Nemecku blesky dokonca zabíjali. Bláznivé počasie sa má o pár dní vrátiť.

Meteorológovia dnes niektoré okresy varujú pred búrkami. Ustať by mali okolo 18. hodiny. Miestami môžu padať aj krúpy. Výstraha prvého stupňa platí pre okresy Levice, Krupina a Veľký Krtíš. Tiež pre okresy Sabinov, Prešov, Vranov nad Topľou, Humenné, Stropkov, Svidník a Bardejov. Úhrn zrážok odhadli v Slovenskom hydrometeorolo­gickom ústave (SHMÚ) na 15 až 30 milimetrov, vietor by mal dosiahnuť rýchlosť 16 až 22 metrov za sekundu.

Ako sa teda máme počas búrky správať? Čo robiť a čo nie? Toto je TOP 10 odporúčaných pravidiel, vďaka ktorým by sme mali búrku, hromy a blesky prežiť bez ujmy na zdraví.

  • Voľné priestranstvo, lúku, les, vodnú plochu, sa snažte čo najrýchlejšie opustiť. Ak to nestihnete, prečkajte búrku v drepe v nejakej terénnej zníženine (jama), hlavu držte pod úrovňou zeme.
  • Počas búrky zosadnite z bicykla, nepoužívajte dáždnik, vypnite mobil. Kovové predmety, ktoré presahujú hlavu človeka, môžu indukovať elektrický výboj, resp. slúžia ako zvod blesku. Odhoďte ich.
  • Nestojte pri objektoch, ktoré prečnievajú svoje okolie – strom, stĺp, komín, budova bez bleskozvodu. Treba byť vo vnútri budovy, ak sa dá.
  • Voda je dobrý vodič elektrického prúdu, preto sa vyhýbajte silno premočenej zemi, kalužiam, potokom. Po rozmočenej zemi sa výboje môžu šíriť až na vzdialenosť 300 metrov. Aj takýto zásah elektriny vás môže zabiť.
  • Stáť na vzdialenosť menšiu ako 2 metre od vysokých „osamotených“ predmetov (strom, budova, komín a pod.), ktoré nie sú zaistené bleskozvodom, je nebezpečnejšie, ako stáť v otvorenom priestore!

PREČÍTAJTE SI AJ: HLASUJTE: Česko chystá zákon povoľujúci eutanáziu. Bude dobrovoľná smrť legálna aj na Slovensku?

  • Keď stojíte pri budove, kde je bleskozvod, buďte vo vzdialenosti väčšej ako 2 metre.
  • Izolujte sa od zeme. Postavte sa, alebo si sadnite na batohu (bez kovových výstuh), alebo na iný nevodivý materiál (plast, karimatka), nohy majte tesne pri sebe.
  • Keď ste v aute, pozatvárajte všetky okná, dvere, dajte dolu anténu.
  • Doma pozatvárajte okná, poodpájajte elektrospotrebiče od prúdu. Netelefonujte z pevnej linky. Držte sa ďalej od vodovodu.
  • Vyrátajte si vzdialenosť blesku: keď zbadáte blesk, začnite počítať sekundy, pokiaľ nebudete počuť hrom. Tri sekundy znamenajú kilometer. Až keď narátate 30 sekúnd, a tým pádom vzdialenosť búrky 10 kilometrov, môžete opustiť svoj úkryt. Blesk by vás už nemal ohroziť.
Blesk najkrajšie video
1
Galéria
Blesky a hromy
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie