Aktualizované ELA Rôzne

Blíži sa post-tropická búrka! Kedy udrie na Slovensku a ako sa prejaví?

Postupuje ku nám tlaková níž, ktorá je pozostatkom tropickej búrky, ktorá sa sformovala nad Atlantikom.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa post-tropická búrka! Kedy udrie na Slovensku a ako sa prejaví?
Zdroj: TASR/AP

Aktualizované 19:05: Na juhozápade a ojedinele aj na juhu stredného Slovenska môžu teploty v piatok (10. 7.) dosiahnuť až 34 stupňov Celzia.

Výstraha Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) pred vysokými teplotami platí od 11.00 do 18.00 h. SHMÚ o tom informoval na webovej stránke.

Vysoké teploty očakávajú meteorológovia najmä v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. Výstraha sa vzťahuje tiež na okresy Banskobystrického kraja, a to Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš.

Počas víkendu sa má podľa odborníkov počasie zmeniť. „V sobotu (11. 7.) budú veľké teplotné rozdiely medzi severozápadom a juhovýchodom územia. V nedeľu (12. 7.) už bude na celom našom území citeľne chladnejšie ako v piatok,“ doplnili na sociálnej sieti.

Nasledujúce dni nás na Slovensku čaká opäť pestré počasie. Bude ho ovplyvňovať tlaková níž, ktorá je pozostatkom tropickej búrky, ktorá sa sformovala nad Atlantikom.

Teplý vzduch

„Na to, že je júl, ide o pomerné včasné sformovanie tropickej búrky nad Atlantikom. Táto tropická búrka sa však nevyvinula do hurikánu. Teraz postupuje Atlantikom a už zajtra sa budú pozostatky tropickej búrky Eduard nachádzať nad Britskými ostrovmi,“ informuje portál iMeteo.sk.

Pozostatky tropickej búrky neprinesú do Európy príliš veterné počasie. Vietor zosilnie, ale nárazy vetra by sa mali pohybovať väčšinou do 70 km/h. Táto tlaková níž však prinesie niečo iné, a to aj do našej oblasti.

Okolo tejto tlakovej níže totiž bude do Európy prúdiť teplý vzduch. Táto níž k nám bude pumpovať veľmi teplý vzduch z Afriky, čo na teplotách pocítime na Slovensku v piatok a v sobotu, kedy by sa teploty mali šplhať až vysoko nad +30 °C.

Silné búrky

V piatok popoludní a v sobotu začne frontálny systém, ktorý bude spojený s touto tlakovou nížou ovplyvňovať počasie aj na našom území.

„V strednej Európe sa očakávajú pomerne intenzívne búrky. Môže za to práve príliv teplého vzduchu, ktorý labilizuje vzduch a do tohto prostredia príde front s dobrou dynamikou,“ dodáva iMeteo.sk.

V našej oblasti sa tak už v piatok očakávajú silné búrky. Tie Slovensko zasiahnu už v noci na sobotu a najmä počas soboty, kedy sa očakávajú aj na našom území búrky, ktoré budú sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi.

Chorvátsko zasiahla bóra

Počasie vystrájalo aj pred pár dňami. V pondelok počas noci v Chorvátsku vyčíňala mohutná bóra, ktorá dosahovala extrémne veterné hodnoty. Pre mimoriadne silný vietor stopli v krajine aj dopravu.

Vietor začal okolo 2.00 hod. v noci na utorok v Chorvátsku naberať na sile a vytvorila sa silná bóra. Ide o veľmi silný, padavý, severný až severovýchodný vietor, ktorý môže fúkať rýchlosťou až 150 km/h.

V chorvátskom pobrežnom letovisku Senj zaznamenali rýchlosť vetra 158 km/h. Vietor dosiahol rýchlosť 160 km/h v noci aj na Velebitskom kanáli, ktorý spája ostrov Pag s pohorím Velebit na pevnine.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: iMeteo.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie