Správy Rôzne

Blíži sa sviatok darcov krvi: Odbery sa budú konať vo viacerých mestách, aj v divadlách

Na Slovensku máme aktuálne približne 112-tisíc pravidelných darcov krvi. Ich sviatok si pripomenieme množstvom mobilných odberov po celej krajine.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa sviatok darcov krvi: Odbery sa budú konať vo viacerých mestách, aj v divadlách
Zdroj: TASR

„Daruj krv. Daruj krv teraz. Daruj pravidelne“ – tak znie slogan tohtoročného Svetového dňa darcov krvi (14.6.), ktorý vyzýva ľudí darovať krv. Slovenský Červený kríž si cez týždeň v tento deň pripomenie oceňovaním a poďakovaním pravidelným darcom krvi a s partnermi pripravil aj Divadelnú kvapku krvi.

Darujte krv v divadle

Divadlá v štyroch slovenských mestách tak otvoria svoje brány darcom krvi a tí budú môcť darovať krv priamo v ich priestoroch. Slovenský Červený kríž organizuje odbery krvi v spolupráci s divadelnými scénami v Žiline, Prešove, Bratislave a Komárne. Zároveň sa budú po Slovensku organizovať mobilné odbery a oceňovať darcovia krvi plaketami prof. MUDr. Jana Janského.

Darovať krv môžu všetci zdraví

Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až 15 minút, sa odoberie 450 mililitrov krvi. Tú môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia nesmú vážiť menej ako 50 kíl, nesmú sa liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu či byť po pôrode.

Obmedzením môže byť aj návšteva niektorých krajín v nedávnej minulosti či operácia. Deň pred darovaním by sa nemal piť alkohol a človek by sa nemal vystavovať ani zvýšenej fyzickej záťaži. Ženy môžu darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok. Za najvzácnejších darcov sa považujú tí s negatívnym Rh faktorom krvi. Na Slovensku je vyše je 112 000 pravi­delných darcov.

Ocenení darcovia od roku 1960 na Slovensku:

Ocenenie Počet darcov
Bronzová plaketa MUDr. Janského 187 386 darcov krvi
Strieborná 100 105
Zlatá 40 025
Diamantová 5 026
Medaila MUDr. Kňazovického 1 421
  • Za mimoriadny prínos v darcovstve krvi a získavanie nových darcov krvi bolo ocenených 186 darcov krvi pamätnou medailou MUDr. Krišlu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM