Webnoviny - Svet

Bloky jadrovej elektrárne V1 sú stále v prevádzke

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ivan Kopčáni BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Dva bloky Jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice boli aj v minulom roku v prevádzke napriek tomu, že ich Slovensko odstavilo v roku 2006, resp. 2008. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), prevádzka dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 bola v minulom roku bezpečná a spoľahlivá. „Oba bloky boli vlani prevádzkované v rámci platného povolenia na prevádzku a na blokoch boli vykonávané práce, súvisiace s ukončovaním prevádzky a prípravné práce na získanie povolenia na vyraďovanie,“ vysvetlil rezort hospodárstva. Povolenie na vyraďovanie by mali bloky získať na budúci rok. Plánovaný termín ukončenia procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 je rok 2025.

V minulom roku bol prvý blok bohunickej jadrovej elektrárne, ktorý Slovensko odstavilo na konci roka 2006, v siedmom prevádzkovom režime. „To znamená, že vyhorené jadrové palivo bolo skladované a chladené v bazéne skladovania, ktorý sa nachádza v blízkosti reaktora,“ doplnilo ministerstvo. Na bloku sa už nenachádza žiadne jadrové palivo. Druhý jadrový blok, ktorý odstavilo Slovensko na konci roka 2008, prešiel do siedmeho prevádzkového režimu na konci minulého roka. „Zariadenia na oboch blokoch sú uvedené do stavu v súlade s platnou prevádzkovou dokumentáciou pre uvedené režimy. Systémy, ktorých prevádzka nie je požadovaná, sú znefunkčnené, zdrenážované a zaistené. Na systémoch, ktoré zostali v prevádzke a rezerve, sa vykonávali opravy a požadované revízie a skúšky,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Podľa ministerstva hospodárstva celkové náklady na vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 zatiaľ nie sú definitívne vyčíslené. „Náklady na vyraďovanie sú v súčasnosti predmetom analýz na základe skúseností s vyraďovaním podobných typov jadrových elektrární v Európe. Špecifikom a značným finančným bremenom vyraďovania bude vysporiadanie sa s historicky vytvoreným odpadom, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje samotné náklady vyraďovania. Zmapovanie týchto odpadov ako aj náklady spracovania budú známe po vypracovaní niektorých kľúčových projektov,“ uzavrelo ministerstvo.

Prípravné činnosti ukončovania prevádzky a vyraďovania jadrovej elektrárne V1 sa financujú aj z Medzinárodného fondu pre podporu odstavenia blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF). Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá zabezpečuje vyraďovanie elektrárne V1 získala v tomto roku zo spomínaného fondu ďalších 92,21 mil. eur. Vďaka grantu sa bude financovať päť projektov týkajúcich sa prípravy a realizácie vyraďovania dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice. Doteraz Jadrová a vyraďovacia spoločnosť podpísala s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá je administrátorom fondu BIDSF, celkovo 15 grantových dohôd za približne 160 mil. eur.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM