Webnoviny - Svet

Bober prevzal úrad košického arcibiskupstva

WEBNOVINY.SK

Nový košický arcibiskup Bernard Bober Foto: archív KOŠICE 10. júla (WEBNOVINY) – Slávnostnou inauguráciou prevzal dnes úrad košického arcibiskupa Mons. Bernard Bober, čím sa stal v poradí 14. biskupom stojacim na čele Košickej arcidiecézy počas jej viac než 200-ročnej histórie. Slávnosť pri príležitosti uvedenia do úradu diecézneho biskupa a kánonické prevzatie vlastnenia arcidiecézy sa konala v katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Rímskokatolícka Košická arcidiecéza spravuje Košický a veľkú časť Prešovského kraja.

Na začiatku slávnostného aktu inaugurácie prečítal apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Mons. Mário Giordana apoštolský list o menovaní nového arcibiskupa. Vyzdvihol v ňom doterajšiu jeho službu vo funkcii pomocného biskupa Košickej arcidiecézy. Obrátil sa na klérus aj cirkevný ľud, aby rešpektovali toto rozhodnutie svätého otca a v tejto náročnej službe nového arcibiskupa sprevádzali a ostávali s ním v spojení.

Doterajší arcibiskup Alojz Tkáč odovzdal svojmu nástupcovi berlu a vymenil si s ním miesta na katedre. Arcibiskup Bober informoval veriacich, že si ponechal svoje biskupské heslo S láskou, poslušnosťou a milosrdenstvom a týmto hodnotám sa venoval aj vo svojej homílii. „Lebo Boh je láska… Ale láska k Bohu je spojená s láskou k ľuďom,“ zdôraznil. Láska má byť viditeľná v cirkevných spoločenstvách, má však tiež pretvárať spoločnosť. Popri poslušnosti považuje nový arcibiskup za významnú hodnotu v ľudskom živote aj pracovitosť a milosrdenstvo. Do svojej služby vstupuje so želaním, aby všetci cítili, že je tu pre nich a chce byť jednotiacim prvkom. Aby sa počas jeho úradu podarilo prehĺbiť identitu a svätosť kňazov. Súčasne si želá, aby boli kňazi čitateľní a zrozumiteľní.

Bober sa poďakoval všetkým prítomným, ktorí sa dnes zúčastnili na slávnostnom obrade, za priazeň a podporu, v čom vidí aj odpoveď na otázku, ako túto novú službu zvládne. „Určite nedokážem nič bez Božej pomoci a sám. Vaša prítomnosť ma uisťuje, že môžeme jeden s druhým počítať a vaša viera mi dáva nádej, že sa môžem o vás oprieť,“ povedal arcibiskup. Prostredníctvom apoštolského nuncia na Slovensku odkázal svätému otcovi, že v poslušnosti a s radosťou odpovedal na jeho vôľu menovať ho za arcibiskupa, pápežovi prisľúbil svoju oddanosť.

V závere pripomenul nový arcibiskup pamiatku svojich mŕtvych rodičov, ktorých dnes zastupovali na slávnostnom obrade jeho bratia Juraj a Štefan. Za druhú svoju rodinu považuje kňazov. „Ste mojimi prvými a najvyššími spolupracovníkmi a odvážim sa dodať, že aj mojimi priateľmi. Chcem sa s vami rozprávať, povzbudzovať vás a pomáhať vám v plnení pastoračných úloh na ceste k svätosti,“ povedal na konci homílie.

Bernard Bober prevzal úrad arcibiskupa po Alojzovi Tkáčovi. Bobera do funkcie arcibiskupa menoval pápež Benedikt XVI. 4. júna 2010. Hlava katolíckej cirkvi súčasne prijala abdikáciu doterajšieho hierarchu Alojza Tkáča z marca 2009, ktorý tak musel urobiť podľa Kódexu kánonického práva po dovŕšení 75. roku života. Pápež mu vtedy predĺžil mandát o jeden rok.

Na slávnosti inaugurácie sa zúčastnili vysokí predstavitelia rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, pravoslávnej a evanjelickej cirkvi na Slovensku a zástupcovia viacerých diecéz z Poľska, ČR, Ukrajiny, Maďarska a Srbska. Zástupcovia štátnej správy, samosprávy, Katolíckej univerzity v Ružomberku a spoločenského života. Medzi hosťami bol aj bývalý prezident SR Rudolf Schuster. Slávnosť uviedol biskup Stanislav Stolárik.

Bernard Bober sa narodil 3. 11. 1950 v Zbudskom Dlhom. Kňazské svätenie prijal 8. 6. 1974 v Bratislave, v kňazskej službe je 36 rokov a na košickom biskupskom úrade pôsobil vo funkcii pomocného biskupa takmer 18 rokov. Na sviatok sv. Petra a Pavla 29. júna tohto roku prevzal v Ríme spolu s ďalšími 38 arcibiskupmi z celého sveta z rúk pápeža Benedikta XVI. pálium - stuhu utkanú z ovčej vlny, ktorú si kladie na plecia. Symbolizuje baránka na pleciach Dobrého pastiera z podobenstva v Lukášovom evanjeliu, ktorý „zatúlanú ovečku vezme s radosťou na plecia“. Takýmto dobrým duchovným pastierom by mal byť vo svojej provincii aj biskup. Súčasne s položením pália na plecia arcibiskupa kladie pápež na jeho ramená aj zodpovednosť za jemu zverenú arcidiecézu. Pálium vyjadruje priamu jednotu arcibiskupa a hlavy katolíckej cirkvi. Arcibiskup ho smie nosiť len na ním spravovanom území a po jeho smrti musí byť pochované spolu s ním.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM