Bobisti vybojovali miestenku do Pjongčangu: Hrozí však, že na olympiádu nepôjdu

Slovenský štvorbob si vybojoval miestenku zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu, no jeho štart napriek tomu nie je istý.

Rastislav Búgel
Ilustračný obrázok k článku Bobisti vybojovali miestenku do Pjongčangu: Hrozí však, že na olympiádu nepôjdu
Zdroj: TASR

Pilot Radek Matoušek totiž v uplynulých troch rokoch reprezentoval rodné Česko. Hoci nedávno získal dekrét o slovenskom občianstve a v najbližších dňoch by mal dostať cestovný pas i občiansky preukaz, podľa Olympijskej charty nemôže takýto športovec reprezentovať novú krajinu.

Podľa slov prezidenta Slovenského zväzu bobistov (SZB) Milana Jagnešáka hrozí, že kvarteto z Pjongčangu pošlú domov. „Musíme uspieť na diplomatickom poli. Budeme od Medzinárodného olympijského výboru (MOV) žiadať výnimku a podporiť nás musí aj Medzinárodná bobová a skeletonová federácia (IBSF). Podporiť nás musia tri členské krajiny, určite oslovíme Čechov a Lotyšov,“ povedal Jagnešák pre denník Šport.

Slovensko si vybojovalo miestenku v štvorboboch na ZOH vďaka umiestneniam v Európskom pohári 2017/2018. Účasť v olympijskom tobogane by pre SR bola piatym štartom pod piatimi kruhmi za sebou.

Foto: ilustračné

Odporúčame