Zo Slovenska

Bohoslužby v kostoloch budú opäť prístupné, ale s obmedzeniami

Cirkev chce, aby boli verejné bohoslužby znovu sprístupnené, hoci aj s nevyhnutnými obmedzeniami. Na omšu môžu ísť niektorí ľudia už o pár dní.

Ilustračný obrázok k článku Bohoslužby v kostoloch budú opäť prístupné, ale s obmedzeniami
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský hovoril s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) o možnosti, aby boli verejné bohoslužby znovu sprístupnené, hoci aj s nevyhnutnými obmedzeniami. Informovali predstavitelia KBS.

Zvolenský diskutoval s predsedom vlády aj o ľudských právach v kontexte aktuálnej situácie. KBS pripomína, že k nim patrí aj právo na náboženské vyznanie.

Rešpektovanie náboženskej slobody

Zhovárali sa tiež o reakciách, ktoré v spoločnosti sprevádzali plošné zatvorenie kostolov. „Cieľom rokovaní nemá byť reakcia na vyvolané emócie, ale efektívny spôsob rešpektovania náboženskej slobody ako esenciálnej súčasti života spoločnosti aj v pandemickej situácii,“ skonštatovali.

KBS poukázala na to, že omše sú od 24. novembra možné maximálne pre šesť ľudí. Ide teda len o nevyhnutnú asistenciu pri svätej omši. Individuálna pastorácia je však možná.

Čo sa deje na Slovensku?

Sprístupnia bohoslužby

Premiér v utorok uviedol, že od piatka (10. 12.) sa majú sprístupniť bohoslužby v kostoloch v režime OP s obmedzenými kapacitami.

Mimoparlamentné KDH v tejto súvislosti reagovalo, že víta nastavenie pravidiel pre sprístupnenie bohoslužieb tak, že sa konečne vníma aj veľkosť chrámu, teda podľa štvorcových metrov.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM