Rastislav Búgel Zo Slovenska

Boj proti OBÁVANÉMU sršňovi ázijskému: Ochranári nakúpili TISÍCE pascí!

Ochranári chcú zabrániť tomu, aby si u nás sršeň ázijský zakladal hniezda. Nakúpili preto tisíce pascí.

Ilustračný obrázok k článku Boj proti OBÁVANÉMU sršňovi ázijskému: Ochranári nakúpili TISÍCE pascí!
Zdroj: Mgr. Jozef Lengyel, PhD., Správa Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy

Štátna ochrana prírody (ŠOP) sa púšťa do boja proti nebezpečnému sršňovi ázijskému. Nakúpila preto príslušenstvo na monitoring a zničenie sršňa ázijského.

„Ochranári zakúpili na likvidáciu invázneho sršňa za vyše 30-tisíc eur 2 500 pascí s návnadou. Taktiež ochranné odevy a príslušenstvo na aplikovanie jedu priamo do hniezd,“ píše server spravy.rtvs.sk.

Kedy rozmiestnia pasce?

Prvé hniezdo sršňa ázijského na Slovensku bolo začiatkom októbra objavené v okolí Palárikova. A práve tam by mali rozmiestniť pasce. "V jarných mesiacoch, zhruba od marca, keď sršeň začne nejakú svoju aktivitu, tak môžeme rozmiestniť pasce a zmonitorujeme, kde prežili kráľovné. Zimu prečkávajú len kráľovné. Ony si zakladajú svoje nové hniezdo,“ povedal pre portál generálny riaditeľ ŠOP Roman Fajth.

Bude to náročné

Rozmiestňovanie pascí však nebude také jednoduché. „Budeme to však musieť robiť aj v spolupráci s včelármi, ovocinármi, miestnou samosprávou, proste so všetkými ľuďmi. Zapojiť ich do toho, lebo to bude časovo veľmi náročné a 20 km je veľa. Budeme to riešiť aj pozdĺž tokov, lebo sršne sa presúvajú, potrebujú aj piť, takže trasy vodných tokov, nejakých včelníc, ovocných sadov,“ uviedla vedúca oddelenia zoológie ŠOP SR Ivana Havranová.

Hoci ďalšie hniezdo na Slovensku zatiaľ nenašli, ochranári nevylučujú, že ich môže byť aj viac. Čas na paniku vraj však nie je. „Netreba vytvárať paniku. Ani medzi včelármi ani medzi verejnosťou. Pokiaľ je sršeň mimo svojho hniezda, je svojim spôsobom krotkejší ako naše sršne,“ upokojuje situáciu predseda Slovenského zväzu včelárov Pavel Fiľo.

Pomôcť môže každý

Potrebná je však aj pomoc verejnosti. Ak objavíte sršňa ázijského, mali by ste to bez váhania nahlásiť ŠOP a aj hasičom. „Na to, aby sme sa však nedostali do štádia, ako niektoré časti Francúzska a Španielska, kde v kilometri štvorcovom je 50 hniezd, musíme byť ostražití. Najdôležitejšou vecou je identifikovať sršňa. Najjednoduchšie to je pre laika podľa žltých nôh,“ uzavrel Fiľo.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM