Jakub Forgács Hokej

Boje baranov o titul vo finále play off: Handzuš a Tománek prehovorili pred návratom do Nitry

Prehrávali 2:0 na zápasy, no doma fanúšikov nesklamali a barani dokázali sériu s Nitrou vyrovnať. Vďačia za to hlavne rýchlym gólom v úvodoch stretnutí. Teraz sa však už sústredia na piaty duel pod Zoborom.

Ilustračný obrázok k článku Boje baranov o titul vo finále play off: Handzuš a Tománek prehovorili pred návratom do Nitry
Zdroj: TASR

Banskobystrickí hokejisti dokázali naplno využiť domáce prostredie v doterajšom priebehu finálovej série o titul v slovenskej Tipsport Lige 2015/2016. Cez víkend zdolali Nitru dvakrát o dva góly a stav série hranej na štyri víťazstvá vyrovnali na 2:2. O výsledku rozhodli vždy úvody zápasov, v ktorých dali Bystričania rýchle góly.

Na zvrat sa nezmohli

V sobotňajšom stretnutí tri v rade a v nedeľňajšom dva. Na tieto zásahy „Corgoni“ odpovedali príliš neskoro a na zvrat sa už nezmohli. „Nezachytiť dvakrát po sebe úvod zápasu je veľmi zlé. Takému skúsenému mužstvu aké máme, sa to nemôže stať. Niečo si povieme v šatni a neprenesieme to na ľad. Keď mužstvo dostane dva či tri rýchle góly na úvod, už sa mu potom ťažko hrá. Aj keď sme pohybovo lepší, už to proste nejde. Navyše šťastena je na strane toho, kto si ju zaslúži a my sme si ju nezaslúžili,“ povedal po dueloch útočník Marek Slovák.

Nespokojnosť v nitrianskej šatni bola značná. Tréner Antonín Stavjaňa za rýchle inkasované góly brankára Nitry Michala Valenta nevinil, no aj ten si uvedomoval, že lepšie výkony musia podať tak hráči ako i on sám. „Nemôžeme nechať súpera odskočiť na dva či tri góly, to sa už veľmi ťažko doháňa. To bolo kľúčové v zápasoch v Bystrici, kde sme prvé dve tretiny nehrali dobre. Musíme si to povedať na rovinu, či už od mňa, od každého hráča. Všetci môžeme hrať lepšie a musíme to ukázať už v tom piatom zápase,“ povedal pre nitriansky gólman (30).

Psychický tlak zvládli

Banskobystričania v domácom prostredí zvládli aj psychický tlak, keď si uvedomovali, že po dvoch prehrách v Nitre im prípadná ďalšia môže výrazne skomplikovať boj o historickú majstrovskú trofej. K zápasom pristúpili od začiatku aktívne, pričom netajili, že rýchle góly na úvod boli kľúčové pre celý ďalší priebeh.

„Nikto nechcel ísť do Nitry za stavu 1:3, kde sa hrá ťažko. Pre nás by bolo už kritické nevyhrať, takže sme radi, že sme to vyrovnali a môžeme ísť ďalej,“ uviedol po štvrtom finálovom zápase skúsený center „baranov“ Michal Handzuš (39). Ten bol pri dvoch góloch mužstva v presilovej hre, ktoré hráčom spod Urpína v nedeľu vyšli. „Cvičíme presilovky, či už vchádzanie do tretiny, alebo pobyt v tretine. Vieme už o sebe kde každý je. Nahrávka Hvilu na prvý gól Tománkovi však bola dielom hokejového umenia než nácviku,“ dodal.

Kanonier Banskej Bystrice Roman Tománek dosiahol v druhom domácom finálovom stretnutí dva góly v početných výhodách. Svojmu bývalému mužstvu z Nitry ich dal za stavu 0:0 a 2:1. Stal sa teda kľúčovým hráčom. „Nebolo ľahké zvládnuť tieto zápasy. Podstatné boli začiatky, navyše aj diváci nás hnali dopredu a boli šiestym našim hráčom. Stretli sa dva kvalitné tímy, takže snáď nikto nečakal, že to bude 4:0. My sa od zápasu k zápasu zlepšujeme. Chceme minimalizovať naše chyby a už v stredu v piatom zápase v Nitre vyhrať,“ vyjadril sa krídelník (30).

Čítajte tiež:

Požiadavka nitrianskeho hokejového klubu: Medzinárodní rozhodcovia na finálových zápasoch s baranmi

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie