Webnoviny - Svet

Bolt ukončil sezónu, čaká ho šesť týždňov oddychu

WEBNOVINY.SK

SOLÚN 14. septembra (WEBNOVINY) – „Teším sa, že už je koniec. Cítim sa veľmi, veľmi vyčerpaný,“ vyhlásil Usain Bolt po nedeľňajšom triumfe na 200 metrov vo Svetovom atletickom finále v gréckom Solúne. Napriek únave ponúkol divákom na štadióne Kaftanzoglio všetko, čo k jeho šou patrí: pred štartom pohupovanie sa na hudbu z filmu Grék Zorba, nasledoval rekord podujatia 19,68 a potom deťom trpezlivo rozdával autogramy. „Posledné preteky, koniec sezóny! Viac energie už naozaj nemám,“ tvrdil Bolt.

Dvadsaťtriročný Jamajčan má za sebou skvelú sezónu, v ktorej sa opäť posunul bližšie k tomu, aby sa stal športovou legendou. Na augustovom svetovom šampionáte v Berlíne posunul hodnotu svetových rekordov do sfér, o akých sa nedávno nikomu ani len nesnívalo. Stovka za 9,58 a dvojnásobná trať za 19,19 sekundy sú akoby z inej galaxie. Nad súpermi víťazí rozdielom dvoch tried a sezónu ukončil v nedeľu, celkom prirodzene, nezdolaný. Bolta jeho famózne výkony vyniesli medzi svetové športové superhviezdy.

Po mítingoch, ktoré nasledovali po svetovom šampionáte v Berlíne, Jamajčan neraz opakoval: „Som unavený, chcem ísť domov.“ Biznis je však biznis. Preto musel ešte absolvovať najprestížnejšie jednodňové mítingy v Zürichu a Bruseli a tiež Svetové atletické finále v Solúne. Chceli ho vidieť ešte v juhokórejskom Degu a v čínskom Šanghaji. Len za účasť mu núkali vraj viac ako pol milióna dolárov, ale túžba po domove bola silnejšia ako lukratívne štartovné. V pondelok preto letí z Grécka na Jamajku.

„Dúfam, že budem mať šancu veľa oddychovať. Nič si dopredu neplánujem. Zvyčajne mám po sezóne mesiac trvajúcu prestávku, ale teraz to bude až šesť týždňov. Ak v 10 z 12 mesiacov súťažíte, potom vám neraz často pred pretekmi napadne: oh, tak na to idem opäť? Preto mi teraz preteky určite nebudú chýbať,“ vysvetľoval trojnásobný olympijský víťaz a majster sveta.

Usain Bolt sa teší na celkom obyčajné veci. „Budem hrať videohry, chodiť s priateľmi do klubu, venovať sa hudbe a zabávať sa,“ prezradil. O nasledujúcej sezóne fenomenálny šprintér vôbec neuvažoval: „O mojom budúcoročnom programe ešte nie je rozhodnuté. Sadneme si s trénerom a manažérmi a uvidíme, čo z toho vzíde.“

Zverenec trénera Glena Millsa vyslovil želanie, aby jeho návrat a privítanie na Jamajke bolo čo najmenej stresujúce. „A na čo sa teším najviac? Že sa konečne poriadne vyspím,“ usmieval sa mladík, ktorý celú sezónu zapĺňal atletické štadióny.

Usain Bolt absolvoval v roku dovedna 26 individuálnych súťažných šprintov – 14 stoviek, 1 exhibičnú stopäťdesiatku, 9 dvojstoviek a 2 štvorstovky. Pre atletického fanúšika celkovo 4150 metrov zážitkov.

Prvú stovku absolvoval už v marci doma na Jamajke v Spanish Towne s miernou podporou vetra za 9,93. Potom mu 11. júna v Toronte v chlade, protivetre a hustom lejaku namerali 10,00, o šesť dní neskôr v Ostrave už 9,77, ale s vetrom o jednu desatinu nad povolenú dvojmetrovú hranicu v chrbte. Na majstrovstvách Jamajky zakľakol do blokov trikrát – v rozbehu za 10,14, v semifinále 10,11 a vo finále 9,86 sekundy. V Paríži na mítingu Zlatej ligy vyhral za 9,79, na mítingu IAAF Super Grand Prix v Londýne mu v silnom protivetre namerali vo finále 9,91, keď v rozbehu skončil druhý za 10,31 v protivetre 2,9 m/s. Potom prišli na rad štyri stovky na MS v Berlíne – v rozbehu 10,20, štvrťfinále 10,03, semifinále 9,89 a finále okorenil skvelým svetovým rekordom 9,58. Poslednú súťažnú stovku v sezóne bežal 28. augusta na prestížnom mítingu Weltklasse v Zürichu v úplnom bezvetrí za 9,81.

Tohtoročnú premiéru na 200 metrov mal Bolt v júni na národnom šampionáte v Kingstone. Bežal dvakrát – 20,75 v rozbehu v protivetre 3,6 m/s a 20,25 vo finále v protivetre 2,4 m/s. Potom sa na tejto trati predstavil ešte 7. júla na mítingu IAAF Super Grand Prix v Lausanne (19,59 v protivetre 0,9 m/s) a nasledovali štyri dvojstovky na svetovom šampionáte v Berlíne (v rozbehu 20,41/0,0, vo štvrťfinále 20,70/-0,2, v semifinále 20,08/0,0, vo finále svetový rekord 19,19/+0,3). Štvrtého septembra na mítingu Zlatej ligy v Bruseli zabehol štvrtý najlepší čas histórie (19,57/0,0) a v nedeľa sa v Solúne na Svetovom atletickom finále rozlúčil rekordom podujatia 19,68 (-0,3 m/s).

Okrem súťaží na 100 a 200 m absolvoval Usain Bolt v roku 2009 aj netradičnú stopäťdesiatku na rovinke v uliciach Manchestru (14,35 – najlepší svetový výkon histórie) a vo februári testoval svoju rýchlostnú vytrvalosť štvorstovkami – v Kingstone za 46,35 a 45,54.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM