Webnoviny - Svet

Bratislava je s novou koncepciou NATO veľmi spokojná

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APLISABON 19. novembra (WEBNOVINY) veľmi spokojné. Zhodli sa na tom po piatkovom rokovaní Rady NATO v Lisabone všetci traja predstavitelia Slovenskej republiky – prezident Ivan Gašparovič, minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda aj minister obrany Ľubomír Galko.

Slovenské trio potvrdilo, že nová strategická koncepcia prijatá na dnešnom stretnutí lídrov aliancie v portugalskej metropole, spĺňa požiadavky Bratislavy a zohľadňuje všetky slovenské priority.

Prezident Gašparovič označil piatkové rokovania za „veľký úspech, za ktorým stojí predovšetkým aktivita generálneho tajomníka“ 28-členného bloku Andersa Fogha Rasmussena. Ako podotkol, koncepcia zohľadňuje základné podmienky Slovenska – dodržiavanie „článku päť o ochrane členských štátov, konsenzuálne rozhodovanie v rámci bloku či energetickú bezpečnosť“. Slovenský prezident taktiež ocenil „novú úroveň vzťahov“ v rámci partnerstiev NATO-Rusko či NATO-EÚ.

Gašparovič niekoľkokrát vyzdvihol práve aktuálne aktivity aliancie smerom k Moskve, keďže, ako poznamenal, „studená vojna sa skončila a treba hľadať vzájomnú dôveru“ medzi oboma stranami. Ako následne dodal, „Rusko sa obísť nedá a treba ho preto brať ako rovnocenného partnera“. Podľa slovenského lídra tento príklad dokumentuje posun v myslení a pohľade aliancie na meniaci sa svet, keďže NATO nesmie byť „zahľadené do seba“, dodal Gašparovič.

K piatkovému rokovaniu v lisabonskom kongresovom centre sa stručne vyjadrili aj prítomní ministri. Kým Galko ocenil „mnohé otvorené názory“, ktoré počas rokovania zazneli, Dzurinda poukázal na „dôležitosť politiky otvorených dverí pre krajiny západného Balkánu“ a taktiež ocenil aktivity smerom k Rusku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM