Webnoviny - Svet

Bratislava má iba sedem kandidátov na primátora

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Ivan FleischerBRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Mesto Bratislava má pre novembrové komunálne voľby sedem oficiálnych kandidátov na primátora. Pre agentúru SITA to dnes uviedol podpredseda mestskej volebnej komisie Vladimír Zajačik. Kandidačné listiny síce v zákonnom termíne podalo osem záujemcov, komisia pre nedostatočný počet podpisov nezaregistrovala nezávislého kandidáta Dušana Šuhajdu. Ten nazbieral 265 podpisov od občanov, na registráciu ako nezávislý kandidát však potreboval 600 podpisov. „Bol s tým oboznámený,“ povedal Zajačik.

Občania si tak budú vyberať spomedzi štyroch kandidátov politických strán a troch nezávislých kandidátov. Päťkoalícia SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-Híd a OKS podporuje súčasnú poslankyňu Národnej rady SR a Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Magdalénu Vášáryovú, koalícia Zmena zdola, Demokratická únia a Demokratická strana postavila ako kandidáta mestského poslanca Jána Budaja. O priazeň voličov sa s podporou Strany zelených a Strany demokratickej ľavice uchádza Marek Blaha, za Slovenskú národnú jednotu kandiduje Stanislav Pánis. Ako nezávislý sa o post primátora uchádza úradujúci starosta Petržalky Milan Ftáčnik, ktorého však podporuje strany Smer-SD, občiansky aktivista a podnikateľ Alojz Hlina a občan Jozef Bonko.

Voliči si v komunálnych voľbách budú vyberať aj poslancov do 45-členného zastupiteľstva. Kandidačné listiny podalo 277 kandidátov, z toho 67 žien. Ako nezávislí kandidovali 39, komisia však nezaregistrovala troch z nich, a to z obvodu Dúbravka, keďže predložili fotokópie potrebných dokumentov. Komisia sa podľa Zajačika radila aj s Ministerstvom vnútra SR, nakoniec ich nezaregistrovala. Všetci traja kandidáti sa však môžu obrátiť na súd, ktorý musí v tejto veci rozhodnúť do troch

Najviac kandidátov na poslancov – 45 – postavila päťkoalícia SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-Híd a OKS. O jedného poslaneckého kandidáta menej má koalícia Smer-SD, Strana zelených Slovenska, SNS, Slobodné fórum a HZD. Koalícia Zmena zdola, Demokratická únia a Demokratická strana má 29 kandidátov na poslanca a Nezávislé fórum 23 kandidátov. Ostatné politické strany a hnutia postavili od jedného do sedem kandidátov. Celkovo postavilo kandidátov na poslancov 21 strán a hnutí.

Komunálne voľby sa budú konať 27. novembra.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM