Webnoviny - Svet

BRATISLAVA: MČ chcú viac komunikovať s mestom

WEBNOVINY.SK

Starosta Petržalky Milan Ftáčnik Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Bratislavské mestské časti by chceli, aby s nimi vedenie hlavného mesta viac komunikovalo. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave o tom informoval kandidát na primátora a úradujúci starosta Petržalky Milan Ftáčnik, ktorý v rámci predvolebnej kampane absolvoval rokovania so starostami všetkých ostatných šestnástich mestských častí. Mnohí starostovia podľa Ftáčnika vyčítajú primátorovi Andrejovi Ďurkovskému, že sa počas svojho druhého volebného obdobia nezúčastnil doteraz na žiadnom rokovaní regionálneho združenia mestských častí. „Magistrát nie je mesto, sú tu aj mestské časti,“ povedal Ftáčnik, ktorý sľubuje zlepšenie komunikácie s mestskými časťami. Tie sa podľa neho cítia byť „akoby odkladané na vedľajšiu koľaj“.

Bratislavský magistrát odmieta tvrdenia, že primátor Andrej Ďurkovský sa nestretáva a nekomunikuje so starostami mestských častí. Podľa Márie Račkovej z magistrátu sa primátor pravidelne stretáva so starostami na zasadnutiach Mestskej rady, ktoré bývajú každý mesiac okrem júla a augusta. Členmi rady sú podľa Račkovej bratislavskí starostovia. Podľa Ftáčnika je však rada spôsobom vedenia súčasným primátorom len formálnou inštitúciou, ktorá „požehnáva“ materiály pre mestské zastupiteľstvo. Na rokovaní rady je podľa neho priestor len na problémové materiály, ktoré by mali ísť do zastupiteľstva, nie na diskusiu o konkrétnych problémoch jednotlivých mestských častí. Na to je podľa neho spomínané regionálne združenie. „Takisto sa starostovia zúčastňujú na zasadnutiach mestského zastupiteľstva,“ povedala Račková. Podľa nej rokoval primátor počas volebného obdobia so starostami aj individuálne. Na niektorých starostov si údajne podľa nich ale čas nenašiel. Nezodpovedaná zostala otázka, prečo primátor nechodí na pracovné rokovania regionálneho združenia mestských častí.

Z výsledkov pracovných stretnutí Ftáčnika so starostami tiež vyplýva, že mestské časti trápi doprava, predovšetkým komunikácie prechádzajúce mestom. Riešeniu dopravných problémov v jednotlivých mestských častiach by podľa neho mohlo pomôcť predĺženie, prepojenie či zapustenie niektorých ciest pod zem. Dopravnú situáciu by tiež pomohol riešiť plán dopravných stavieb na niekoľko rokov dopredu. V ňom by sa určila priorita jednotlivých stavieb, ktorú by ovplyvňovalo financovanie či prípadná nutnosť usporiadania pozemkov. Ftáčnik zároveň opätovne navrhuje systém dvoch pečiatok. V praxi by to znamenalo, že pod stanovisko k investičnému zámeru by sa podpísal nielen primátor, ale aj starosta príslušnej mestskej časti. Formálne by však záväzné stanovisko vydávalo mesto, ako to stanovuje zákon. Ak by boli stanoviská mesta a mestskej časti rozdielne, pristúpilo by sa k dohodovaciemu konaniu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM