Webnoviny - Svet

Bratislava sa stane centrom animovaného filmu

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/APBRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Animované filmy pre deti, ale aj pre dospelých, ktoré bežne neponúkajú programy televízií ani kín, prinesie do Bratislavy už tento týždeň Bienále animácie Bratislava (BAB) 2010. Desiaty ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti sa uskutoční od utorka do soboty v Bratislave v Bibiane, v kine Mladosť, na Vysokej škole múzických umení, v Slovenskej národnej galérii a aj v iných priestoroch. Na jubilejnom BAB bude súťažiť 55 animovaných filmov pre deti z 22 krajín sveta. Spolu sa však v rámci programu premietne vyše 500 filmov, viaceré z nich budú aj pre dospelých. Ako na dnešnej tlačovej besede avizovali organizátori, BAB prinesie nielen premietania animovaných filmov, ale zoznámi aj so všetkými zložkami animácie, a preto sa v rámci festivalu otvorí napríklad aj sedem výstav.

BAB je jedinečným podujatím svojho druhu, „pretože prezentuje v súťaži, v profilových prehliadkach výhradne filmy pre deti,“ povedala pre médiá po tlačovej besede programová riaditeľka BAB Katarína Minichová. Ako zdôraznil riaditeľ festivalu Peter Čačko, vo svete sa totiž v súčasnosti robí viac animovaných diel pre dospelých. Minichová zdôraznila nekomerčnosť BAB. Znamená to, že premietania sú voľne prístupné a ponúkajú nekomerčné diela s výtvarnou a myšlienkovou hodnotou. Presvedčiť sa o tom dá na desiatkach podujatí, ktoré sa naplno spustia od stredy.

V nesúťažnom programe prinesie BAB retrospektívne programy, profilové prehliadky tvorcov, tematické filmové pásma, medzinárodné odborné semináre. Predstaví rôzne technológie i žánre animovanej tvorby. V tematickej sekcii Hviezdy českého animovaného filmu sa predstaví kolekcia filmov legendárnych režisérov – Karla Zemana k 100. výročiu jeho naradenia, Hermíny Týrlovej, ako aj predstaviteľov strednej generácie – Jiřího Bartu a dcéry Karla Zemana Ludmily Zemanovej-Spálenej. Profilové prehliadky predstavia medzi inými svetoznámeho maďarského tvorcu Marcella Jankovicsa, no i diela britského producenta Johna Coatesa ako je svetoznáma Žltá ponorka a jedinečný humor legendárneho karikaturistu Guillerma Mordilla. Samostatná časť bude patriť animovanej tvorbe krajín Visegrádskej štvorky – Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska. V sekcii Putovanie za rozprávkou festival prináša prehľad najlepšej súčasnej tvorby pre deti. Mladú generáciu filmárov bude prezentovať súbor diel z ateliérov animácie vysokých filmových škôl z Bulharska, Írska, Českej republiky a tiež z domácej Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Na BAB sa premietnu i najnovšie ocenené tituly z celého sveta. Medzi titulmi sa objaví tiež oscarové francúzske dielo Logorama. Tento a aj ďalšie filmy určené pre dospelých sa mimo súťažného programu BAB premietnu v nedeľu, 17. októbra v kine SNG na Riečnej 1 v Bratislave od 14:00.

Centrom BAB bude Bibiana – Medzinárodný dom umenia pre deti, kde sa ako prvé otvoria už v utorok o 16:00 tri výstavy – Fantastický svet Karla Zemana – storočnica filmového kúzelníka, Čo sa skrýva na povale s hrdinami a scénami z rovnomenného filmu Jiřího Bartu a tiež výstava Svetové osobnosti na Bienále animácie Bratislava. Bibiana sa zároveň stane centrom tvorivých dielní, na ktorých deti naučia všetko o tvorbe zmysluplného animovaného diela známi animátori zo Srbska, Chorvátska, Čiech, Francúzska i Švédska a ďalších krajín. Okrem Bibiany otvoria výstavy spojené s animovaným filmom aj v Bulharskom kultúrnom inštitúte, Kultúrnom inštitúte Maďarskej republiky a Francúzskom inštitúte v Bratislave.

Počas festivalu sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Exekutívy CIFEJ – Medzinárodného centra filmov pre deti a mládež. Viac o programe je na webstránkach – http://www.bab-slovakia.sk a http://www.bibiana.sk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM