Webnoviny - Svet

Bratislava začína v stredu so zimnou údržbou

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Hlavné mesto Bratislava začína v stredu so zimnou službou na komunikáciách a verejných priestranstvách. Služba by mala trvať do marca budúceho roka, náklady sa odhadujú na 5,22 mil. eur. Agentúru SITA o tom dnes informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. Naplánovaných je približne 40 celomestských posypov. K dispozícii je 7-tisíc ton soli, 1 700 ton priemyselnej soli zvlhčenej solgamon a 710 ton solmagu. Mesto zároveň plánuje počas celej zimnej služby aj 24-hodinovú pohotovosť. Magistrát tým chce „zmierňovať dopady nepriaznivých vplyvov poveternostných podmienok na zjazdnosť a schodnosť komunikácií.“ Taktiež sa budú operatívne odťahovať vozidlá, ktoré budú brániť v prejazdnosti ci­est.

Podľa prvého námestníka primátora Milana Cíleka počet lokalít, v ktorých sa bude používať soľ zvlhčená ekologickým solmagom, by sa mal zvýšiť. Ide údajne o lepšiu a efektívnejšiu technológiu „ošetrovania“ povrchov ciest počas zimy. V porovnaní s inou soľou sa solmag rýchlejšie roztápa a jeho účinok roztápania sa nezníži ani pri teplote menej ako mínus šesť stupňov Celzia. Solmagom sa tak podľa námestníka budú posypávať tradične kopcovité terény a mosty, pribudnú však aj ulice Obchodná, Cintorínska, Námestie SNP, Dostojevského rad, Jesenského, Mlynské nivy, Vajanského nábrežie, Americké námestie, Záhradnícka, Vazovovova, Štefanovičova, Zámocká, Župné námestie, Púchovská či Dopravná ulica.

Zimná údržba v hlavnom meste sa týka komunikácií v dĺžke 464,2 km, námestí, verejných priestranstiev, chodníkov, lávok a mostov s celkovou plochou 385 509 metrov štvorcových, 249 zastávok mestskej hromadnej dopravy, 1 228 priechodov pre chodcov a 255 ník, teda vyznačených rozšírených dopravných pásov na ceste pre zastávky mestskej hromadnej dopravy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM