Aktualizované Komunálne voľby

Bratislavčania rozhodli, že zmenu NECHCÚ: Hlavné mesto opäť povedie Matúš Vallo

Všetky hlasy sú sčítané. Obyvatelia Bratislavy si zvolili primátora na nasledujúce roky.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavčania rozhodli, že zmenu NECHCÚ: Hlavné mesto opäť povedie Matúš Vallo
5
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Komunálne voľby a voľby do VÚC súčasne sa na Slovensku konali po prvý raz. Voliči si vyberali županov, primátorov, starostov, krajských poslancov a mestských poslancov zároveň. Voľby prebiehali v celkom 2 926 obciach, mestách a mestských častiach.

Ostro sledované boli aj boje o kreslá primátorov a už je jasné, kto povedie hlavné mesto najbližšie volebné obdobie.

Post primátora Bratislavy obhájil Matúš Vallo. Po sčítaní všetkých okrskov získal vyše 60,2 % hlasov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR.

Prílev energie

Dôvera Bratislavčanov v sobotňajších (29. 10.) komunálnych voľbách je prílevom energie a zároveň záväzkom robiť z metropoly ešte lepšie mesto. Vo svojom prvom príhovore po ohlásení volebného víťazstva to uviedol znovuzvolený bratislavský primátor Matúš Vallo (Team Bratislava, SaS, PS).

„Budeme zlepšovať naše mesto ešte viac a s ešte väčšou energiou,“ prisľúbil. Uistil taktiež, že sa bude snažiť čo najviac načúvať Bratislavčanom, počúvať ich názory.

„Bolo to pre mňa dôležité počas predchádzajúcich štyroch rokov, bude to ešte dôležitejšie počas tých nasledujúcich,“ povedal Vallo.

Ostáva aj Droba

Poďakoval sa poslancom a starostom, s ktorými dokázal nájsť zhodu pri zveľaďovaní metropoly, rovnako sa poďakoval i spolupracovníkom z magistrátu.

„Okrem toho, že chceme vytvárať naďalej ešte bezpečnejšie, čistejšie mesto s kvalitnými verejnými priestormi i MHD, budeme sa snažiť, aby Bratislava bola mesto súdržné, otvorené a tolerantné, pretože toto je vec, ktorá dnes rozhoduje o tom, ako žijeme naše životy,“ zdôraznil novozvolený primátor.

Víťazstvo Valla ocenili i znovuzvolený predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba i predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, obaja veria, že potvrdenie mandátu dáva príležitosť posilniť doterajšiu spoluprácu mesta a vyššieho územného celku pri skvalitňovaní Bratislavy i celého regiónu.

Vallo bude mať v mestskom zastupiteľstve väčšinu

Primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý v spojených samosprávnych voľbách obhájil svoj post, bude mať v novom mestskom bratislavskom zastupiteľstve väčšinu. Do 45-členného mestského parlamentu sa dostalo 29 kandidátov za koalíciu Team Bratislava, PS a SaS, za ktorú kandidoval aj primátor. Vyplýva to z neoficiálnych predbežných výsledkov volieb.

Za Team Bratislava, PS a SaS sa do mestského zastupiteľstva dostala Lenka Antalová Plavuchová, Katarína Augustinič, Adam Berka, Kamil Bodnár, Matúš Čupka, Dávid Dej. Taktiež Monika Ďurajková, Oskar Dvořák, Petra Hudáková, Lenka Jakubčová, Ján Karman, Dana Kleinert a Daniel Klimovský.

Koalíciu má v poslaneckom zbore reprezentovať aj Tatiana Kratochvílová, Martin Kuruc, Jakub Kuruc, Roman Lamoš, Marek Machata, Miroslav Macko, Jakub Mrva, Lucia Plaváková, Igor Polakovič, Michal Sabo i Adam Sarlós. Rovnako aj Lucia Štasselová, Matej Vagač, Jakub Vallo, Martin Vlačiky a Martin Winkler.

Ďalší kandidáti, ktorí sa dostali do mestského zastupiteľstva, sú buď nezávislí, alebo zastupujú iné strany či koalície. Medzi nezávislými kandidátmi je Ján Hrčka, Jana Jakubkovič, Radovan Jenčík, Michal Vlček a Jozef Uhler. Za Stranu obcí a miest – Som Slovensko sa do bratislavského mestského parlamentu prebojovali Gabriela Ferenčáková, Juraj Káčer, Dárius Krajčír, Jozef Krúpa a Zdenka Zaťovičová.

Za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti Dana Čahojová, Alžbeta Ožvaldová a Branislav Záhradník. Za Tím Ružinov Martin Chren a Martin Patoprstý. Róbert Pajdlhauser sa do zastupiteľstva dostal s podporou strán a hnutí Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, Aliancia.

Vallo sa poďakoval všetkým, ktorí prišli voliť, mrzí ho, že mnohí museli čakať v radoch.

Zároveň sa podľa Valla ukázalo, že konanie spojených volieb v tomto termíne nebolo šťastným rozhodnutím.

Obyvatelia hlavného mesta volili v sobotňajších spojených voľbách v 394 volebných okrskoch. O post post primátora hlavného mesta sa uchádzalo okrem Valla ďalších sedem kandidátov – Martin Mlýnek (OKS,NOVA, OĽANO a Zmena zdola), Miroslav Heredoš (Národná koalícia/Nezávislí kandidáti), Martin Jakubec (ĽSNS), Rudolf Kusý (Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, Aliancia), ktorému vyjadril podporu aj Hlas-SD, Peter Poláček (Hnutie Občan Národ Spravodlivosť), Andrej Trnovec (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku) a Miroslav Vetrík (Život-národná strana).

Matúš Vallo
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479