Adriana Banásová Kultúra

Bratislavské Kino inak pripravilo divákom špecialitu: Štyri filmy francúzskej režisérky Claire Simon

Prehliadka filmov významnej francúzskej režisérky Claire Simon sa uskutoční v bratislavskom Kine inak. Filmárka je známa svojimi dokumentmi, za ktoré získala ocenenia na mnohých festivaloch. Kino pôsobiace v priestore súčasnej kultúry A4 uvedie štyri filmy v spolupráci s Francúzskym inštitútom.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavské Kino inak pripravilo divákom špecialitu: Štyri filmy francúzskej režisérky Claire Simon
Zdroj: TASR

Filmy budú premietané vždy o 20-tej hodine.

Dnešný úvod patrí takmer hodinovému filmu Prestávky. V ňom autorka sleduje deti na dvore škôlky. Ich svet má vlastné zákonitosti, ktoré dospelí možno nechápu, no deti sa pre ne dokážu biť. Priestor dvora si pretvárajú podľa svojich potrieb, minimálne vo svojej predstavivosti a neraz z neho robia divadelné javisko. Objavujú, aké je to žiť v spoločenstve.

V pondelok (15.2.) návštevníci uvidia film s názvom Za každú cenu. Je to 96-minútový observačný dokument pripomínajúci filmy Fredericka Wisemana, kde režisérka sleduje majiteľa malej krachujúcej firmy v snahe o jej záchranu. Na jednej strane štylisticky neobyčajne čistý film je na strane druhej intenzívnou drámou. Obyčajné pozorovanie stačí na to, aby diváci pocítili nervozitu hlavného protagonistu a bezvýchodiskovosť situácie.

Dvojhodinový hraný film Boží úrad premietnu v nedeľu (21.2.). Hrané filmy Claire Simon sú výrazne ovplyvnené jej zázemím dokumentaristky formou aj prelínaním s realitou. Na Boží úrad chodia ženy, aby sa poradili so sociálnymi pracovníčkami o otázkach sexuality. Film založený na niekoľkoročnom pozorovaní skutočnej kliniky neprináša ucelený príbeh, ale krátke pohľady do životov ľudí, a tým skôr ako verejnú debatu o sexualite reflektuje stav multikultúrneho Francúzska.

Pondelkový (22.2.) záver tohto profilu režisérky patrí 115-minútovému filmu Gare du Nord. Dej sa odohráva na parížskej vlakovej stanici a je akousi sociologickou sondou do jej života. Štyri hlavné postavy sa na stanici stále stretávajú, no nerozprávajú sa iba medzi sebou, ale aj s ďalšími cestujúcimi či predavačmi v obchodoch a stánkoch, alebo odpočúvajú cudzie rozhovory.

Tento hraný film vznikol spolu s dokumentárnym filmom Géographie humaine, tiež odohrávajúcim sa na stanici Gare du Nord. Oba boli potom spracované do interaktívneho webdoc-u, ktorý umožňuje pohybovať sa na stanici a sledovať klipy z rôznych miest.

Prečítajte si tiež: Svadobný veľtrh: Čo je najdrahšou položkou na svadbe?

ilustračná foto

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie