Webnoviny - Svet

Bratislavské letisko nedalo Ryanairu žiadnu výhodu

WEBNOVINY.SK

Ryanair Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Európska komisia sa v stredu 27. januára rozhodla ukončiť konanie vo veci formálneho zisťovania, týkajúce sa zmluvy medzi bratislavským letiskom a írskou nákladovou leteckou spoločnosťou Ryanair. Prevádzkovateľ letiska sa podľa komisie správal ako investor v trhovom hospodárstve a spoločnosti Ryanair teda nebola poskytnutá žiadna výhoda. Agentúru SITA o tom informovalo Zastupiteľstvo Európskej komisie na Slovensku. Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. uzavrela 5. decembra 2005 so spoločnosťou Ryanair zmluvu do roku 2016.

Komisia po začatí konania vo veci formálneho zisťovania dospela teraz na základe dôkladného posúdenia k zisteniu, že zmluvu možno opodstatniť analýzou nákladov a výnosov. „Táto analýza nákladov a výnosov obsahuje posúdenie podmienok na Letisku Bratislava (najmä pokrytie nákladov príjmami z leteckých činností pripísateľných zmluve) a umožňuje dospieť k záveru, že súkromný investor konajúci v bežných trhových podmienkach by za podobných okolností uzavrel rovnakú alebo podobnú obchodnú dohodu ako prevádzkovateľ letiska,“ zdôvodnila Európska komisia svoje rozhodnutie.

Podľa Bruselu navyše diverzifikácia leteckých spoločností prevádzkujúcich lety z tohto letiska (a z toho vyplývajúce zníženie rizík), ako aj lepšie rozdelenie zdrojov a zníženie nadmerných kapacít pozitívne prispeli k prevádzkovej a finančnej situácii Letiska Bratislava a zvýšili jeho trhovú hodnotu pre jeho akcionárov. Komisia preto dospela k záveru, že v čase podpisu zmluvy so spoločnosťou Ryanair bolo logické sa domnievať, že vďaka zmluve sa rentabilnosť riadenia letiska zvýši.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM