Webnoviny - Svet

Bratislavské Staré Mesto navrhuje prenosné popolníky pred podniky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Bratislavské Staré Mesto navrhuje prenosné popolníky pred reštaurácie, kaviarne, puby a ďalšie podobné podniky. Mestská časť tak reaguje na súčasnú situáciu, ktorá vznikla po tom, ako začala platiť novela zákona o ochrane fajčiarov. Podľa samosprávy síce zostávali po fajčiaroch na zemi ohorky často aj s prázdnymi plastovými pohármi od kávy aj v minulosti, stav sa však po 1. septembri zhoršil. „Zákaz fajčenia v prevádzkach služieb a obchodu sa odrazil vo väčšej miere znečistenia chodníkov. Desiatky ľudí s cigaretami v ruke vychádzajú najmä z prevádzok spoločného stravovania. Na chodníkoch po nich ostáva nepríjemná vizitka,“ informovala agentúru SITA staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová.

Popolníky by mali byť umiestnené maximálne päť metrov od vchodu do prevádzky. Využiť sa dajú aj rôzne výklenky či vybočenia chodníkov. Mestská časť nebude vyžadovať poplatky za popolníky na verejnom priestranstve, na ich umiestnenie však bude potrebný súhlas staromestského referátu cestného správneho orgánu. „Po skončení prevádzkových hodín popolníky personál odnesie a súčasne očistí chodník do 1,5 m od nehnuteľnosti po celej dĺžke fasády objektu,“ uviedla Kopřivová. Pre mestskú časť je podľa nej totiž neprípustné, aby personál čistil chodníky až ráno okolo 9:00 alebo 10:00.

Umiestnenie popolníkov pred podnikmi je súčasťou výzvy, ktorú by mali dostať majitelia týchto prevádzok v najbližších dňoch. „Cieľom je dohodnúť sa na vytvorení takých podmienok, aby cigaretové ohorky nekončili pod nohami ľudí prechádzajúcich centrom Bratislavy,“ dodala Kopřivová. Podľa platného všeobecne záväzného nariadenia majú čistotu na chodníkoch zabezpečiť vlastníci, správcovia alebo nájomcovia nehnuteľností pri chodníkoch. Za nerešpektovanie povinnosti im hrozí pokuta. Pokutovanie však nepovažuje samospráva podľa hovorkyne za „systémové riešenie“.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM