Slovensko a EÚ

Bratislavský hrad a jeho okolie budú chrániť vojaci a polícia

Na bezpečnosť počas konferencie predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie bude dohliadať aj do 80 vojakov.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavský hrad a jeho okolie budú chrániť vojaci a polícia
4
Galéria

Zriadenie Spoločnej parlamentnej kontrolnej skupiny pre kontrolu činnosti Europolu, a to spoločným rozhodnutím zúčastnených predstaviteľov európskych parlamentných komôr. Aj to bude jedna z tém Summitu predsedov parlamentov krajín Európskej únie (EÚ), ktorý sa v Bratislave uskutoční 23. a 24. apríla.

Súčasťou tohto rozhodnutia by malo byť aj odsúhlasenie spôsobu nominácie členov za jednotlivé parlamenty a spôsob fungovania takejto spoločnej parlamentnej kontrolnej skupiny.

Do Bratislavy príde takmer 300 delegátov zo všetkých krajín EÚ. Účasť na podujatí aktuálne potvrdilo 45 zahraničných delegácií, z toho 29 predsedov parlamentov, 11 podpredsedov a päť delegácií bude zastúpených na nižšej úrovni.

Úvodná časť pracovného programu konferencie bude zameraná predovšetkým na zhodnotenie výsledkov slovenského predsedníctva v Rade EÚ a jeho parlamentnej dimenzie. Hovoriť sa bude aj o aktuálnom maltskom predsedníctve. Na konferencii okrem iných vystúpia predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani a podpredseda Európskej komisie pre pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschop­nosť Jyrki Katainen. TASR informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie NR SR.

Vojaci na hrade

Na bezpečnosť počas konferencie predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie bude dohliadať aj do 80 vojakov. Ich vyčlenenie na túto úlohu dnes schválila vláda.

Vojaci budú počas konferencie spolu s políciou zabezpečovať ochranu Bratislavského hradu a jeho okolia. Ich úlohou bude meranie nebezpečných látok v ovzduší, ochrana stráženého objektu, verejného poriadku či boj proti terorizmu a organizovanému zločinu.

Konferencia sa uskutočňuje každý rok na jar v štáte, ktorý predsedal v Rade Európskej únie počas druhého polroka predchádzajúceho roka. Hlavným zámerom tejto konferencie je výmena názorov, informácií a skúseností v tematických oblastiach súvisiacich s úlohou parlamentov a plnohodnotným výkonom parlamentných funkcií.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie