Webnoviny - Svet

Bratislavský kraj zasadne 38 dní od 1. kola volieb

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Od vyhlásenia výsledkov prvého kola regionálnych volieb dnes uplynul mesiac. Občania Bratislavského samosprávneho kraja v prvom kole zvolili poslancov krajského zastupiteľstva, ale predsedu regiónu zvolili až v druhom kole 28. novembra. Podľa zákona o samosprávnych krajoch by mal doterajší predseda kraja zvolať do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb ustanovujúce zasadnutie novozvoleného zastupiteľstva, Vladimír Bajan ho zvolal na 23. decembra. Právnik Milan Galanda však poukazuje na nie jasne definovaný zákon. Ako pre agentúru SITA povedal, zákon nedefinuje, či ide o 30 dní od vyhlásenia výsledkov prvého alebo druhého kola volieb. „Je to otázka právneho výkladu, v súlade môže byť aj jedno aj druhé,“ reagoval Galanda na otázku, či je to zákonné alebo nezákonné. Myslí si však, že úradujúci predseda by mal zastupiteľstvo zvolať čo najskôr, aby sa stihlo niečo urobiť. Zároveň doplnil, že by sa mal zákon jasne upraviť, aby v budúcnosti nedochádzalo k prípadným problémom.

Podľa novozvoleného poslanca bratislavského krajského parlamentu Ondreja Dostála je termín 23. decembra pre ustanovujúce zastupiteľstvo v rozpore so zákonom o samosprávnych krajoch. Hoci zákon explicitne nestanovuje, či ide o 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb v prvom alebo druhom kole, z logiky veci podľa Dostála vyplýva, že ide o vyhlásenie výsledkov volieb do krajského zastupiteľstva. Zvolanie zastupiteľstva 38 dní po vyhlásení výsledku volieb preto považuje za postup v rozpore so zákonom o samospráve vyšších územných celkov. „Neexistuje žiadne logické vysvetlenie, prečo by pre ustanovujúce zasadnutia krajských zastupiteľstiev zvolených v jednom termíne mali byť stanovené rôzne termíny v závislosti od toho, či bol v príslušnom kraji zvolený župan už v prvom alebo až v druhom kole. Výsledky volieb do zastupiteľstva kraja boli vyhlásené 15. novembra, ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva sa teda malo uskutočniť najneskôr v utorok 15. decembra,“ uviedol Dostál.

Podobnú prax ako v Bratislavskom samosprávnom kraji majú aj v ostatných krajoch, kde predsedu zvolili až v druhom kole. V Banskej Bystrici sa odchádzajúci predseda Milan Murgaš domnieva, že jeho mandát platí do 9. januára, v Trenčíne sa novozvolení krajskí poslanci zídu 22. decembra a v Prešove 21. decembra. Naopak v krajoch, kde zvolili predsedu už v prvom kole – Trnavskom, Nitrianskom, Žilinskom a Košickom, zastupiteľstvo už rokovalo.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM