Krimi

Viliama Mišenku rakúske orgány na Slovensko nevydajú

Konanie v prípade odpykania si 23-ročného trestu, na ktorý bol na Slovensku právoplatne odsúdený, bude naďalej viesť Krajinský súd vo Viedni.

Ilustračný obrázok k článku Viliama Mišenku rakúske orgány na Slovensko nevydajú
Zdroj: TASR

Viliama Mišenku, ktorého zadržala rakúska polícia 2. júla v Badene pri Viedni, rakúske orgány na Slovensko nevydajú. Potvrdilo sa, že má rakúske štátne občianstvo. TASR o tom informovala viceprezidentka Krajinského súdu vo Viedni Christina Salzborn.

Má ich občianstvo

„Potvrdilo sa že Mišenka má v skutočnosti rakúske štátne občianstvo, preto jeho vydanie na Slovensko nie je možné. Konaním voči nemu sa bude zaoberať Krajinský súd vo Viedenskom Novom Meste a Krajinská prokuratúra vo Viedenskom Novom Meste,“ objasnila Salzborn.

Konanie v prípade odpykania si 23-ročného trestu, na ktorý bol na Slovensku právoplatne odsúdený, bude naďalej viesť Krajinský súd vo Viedni.

Mišenka bol od 4. júla vo väzbe so zámerom jeho priameho vydania slovenským úradom. Zadržali ho vo 2. júla na ulici v meste Baden na základe európskeho zatýkacieho rozkazu.

Bol na úteku

Mišenka bol na úteku od marca 2018, keď ho Najvyšší súd (NS) SR poslal do výkonu trestu na 23 rokov za úkladnú vraždu v štádiu pokusu formou účastníctva ako objednávateľa.

NS SR ho vtedy odsúdil v kauze výbuchu v topoľčianskej firme Euromont, ku ktorému došlo v lete 2009. Pri výbuchu zahynula jedna osoba a ďalšie utrpeli vážne a ľahšie zranenia.

Rozsudok si Mišenka na NS SR neprišiel vypočuť. Polícia následne oznámila, že je opätovne na úteku a pátra po ňom. Špecializovaný trestný súd v Pezinku na neho vydal európsky zatýkací rozkaz 27. apríla 2018.

Polícia po Mišenkovi pátrala už po druhý raz. Na úteku bol aj v roku 2013, vypátrali ho vo Venezuele a eskortovali na Slovensko, kde strávil takmer dva roky vo väzbe.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM