Krimi

Britániou otriasa škandál: Odsúdili dvoch bratov zo Slovenska. Vykorisťovali svojich krajanov

Dvoch slovenských bratov žijúcich v meste Chatham v juhovýchodnom Anglicku, Mariána D. a Jozefa D., odsúdili za obchodovanie s ľuďmi v Británii a vykorisťovanie slovenských spoluobčanov na šesť rokov väzenia.

Ilustračný obrázok k článku Britániou otriasa škandál: Odsúdili dvoch bratov zo  Slovenska. Vykorisťovali svojich krajanov
Zdroj: TASR

Rozsudok po mesačnom procese vyniesol korunný súd v Maidstone. Informoval o tom webový portál recruiter.co.uk. Polícia v Kente a Essexe začala prípad vyšetrovať po tom, ako jedna z ich obetí v septembri 2012 nahlásila, že sa stala predmetom pracovného vykorisťovania.

Oklamali bezdomovca

Tento človek uviedol, že na Slovensku bol v roku 2005 bezdomovcom a bratia ho presvedčili, aby odišiel do Británie, so sľubom, že tam preňho majú ubytovanie a prácu.

Pomohli mu zriadiť si tam účet v banke, ale prevzali nad ním kontrolu a hoci býval v Chathame, musel chodiť za prácou po celej krajine. Týždenne pracoval 40 až 60 hodín a zarobil 240 libier, do ruky však dostal iba od päť do 40 libier.

Žili v úbohých podmienkach

Britské orgány uskutočnili v novembri 2013 domovú prehliadku v bydlisku oboch bratov v Chathame a našli tam viacero ich obetí, ktoré boli nútené žiť v úbohých podmienkach a ktorým sa bratia vyhrážali násilím, ak nebudú poslúchať. Pracovali v rôznych priemyselných odvetviach vrátane potravinárstva.

Zárobky utratili na hazard

Všetci poškodení uviedli, že pricestovali na základe sľubu, že pre nich majú bratia prácu a ubytovanie. Štyria z nich vypovedali aj pred súdom. Súd zistil, že bratia im kúpili lístky na autobus, po príjazde im pomohli zriadiť si bankový účet a potom im zobrali osobné doklady. Väčšinu zárobku svojich obetí utratili v hazardných hrách.

Súd uznal Mariána a Jozefa D. vinnými v jedinom bode obžaloby – obchodovaní s ľuďmi s cieľom vykorisťovať ich. Vo zvyšných bodoch obžaloby ich obvinení zbavil a v prípade Mariána D. dospela porota v jednom bode obžaloby k nerozhodnému výsledku.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie