Webnoviny - Svet

Britskú menovú politiku netreba meniť, tvrdí BoE

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APLONDÝN 15. novembra (WEBNOVINY) – V súčasnosti neexistuje naliehavý dôvod na zmenu britskej menovej politiky vzhľadom na neistotu pokiaľ ide o rozsah ochabnutia ekonomiky a vzhľadom na príliš vysokú infláciu, vyhlásil predstaviteľ britskej centrálnej banky Bank of England (BoE) Martin Weale. Naznačil tak, že BoE sa neusiluje ani o rýchle zvýšenie základnej úrokovej sadzby, ktorá je na rekordnom minime 0,5 %, ani o rozšírenie programu kvantitatívneho uvoľňovania s cieľom stimulovať ekonomiku.

V súčasnosti podľa Wealeho väčšina vo výbore centrálnej banky pre menovú politiku zastáva názor, že nie je nutné urýchlenie menovú politiku ani uvoľňovať, ani sprísňovať. „To samozrejme neznamená, že nemôžeme zmeniť názor. Domnievame sa, že prinajmenšom v súčasnosti je správny kurz taký, pri ktorom sa nemení menová politika,“ konštatoval Weale. Inflácia vo Veľkej Británii je od začiatku tohto roka nad úrovňou 2 %, ktorú centrálna banka považuje za maximálne prípustnú. Očakáva sa, že nad hranicou 2 % zostane aj na budúci rok.

Zotavovanie britskej ekonomiky z recesie je prekvapujúco silné, ale výkon hospodárstva je stále výrazne pod úrovňou, na ktorej bol pred krízou, pričom sa ráta s tým, že jeho rast zabrzdia škrty vo vládnych výdavkoch. Weale odhaduje, že na konci roku 2013 bude reálny britský hrubý domáci produkt stále približne o 6 % menší ako pred krízou.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM