Zo zahraničia

Brusel je poriadne VYTOČENÝ: Chce vedieť, prečo bola na Eurovízii ZAKÁZANÁ vlajka EÚ

Tohtoročné finále Eurovízie prinieslo niekoľko kontroverzných momentov. Jeden z nich sa nepáči ani Bruselu.

Ilustračný obrázok k článku Brusel je poriadne VYTOČENÝ: Chce vedieť, prečo bola na Eurovízii ZAKÁZANÁ vlajka EÚ
Zdroj: TASR/AP , Pexels.com

Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas požiadal Európsku vysielaciu úniu (EBU) o vysvetlenie, prečo počas finále pesničkovej súťaže Eurovízie zakázala mávať vlajkou eurobloku.

Zakázané vlajky

Ako pripomenula agentúra AFP, finále tohto ročníka Eurovízie sa konalo v sobotu vo švédskom meste Malmö. Organizátori zakázali použiť na verejnosti akúkoľvek inú vlajku ako vlajku zúčastnených krajín. Zákaz tak platil aj pre zástavu s 12 hviezdami v kruhu, ktorá je vlajkou EÚ, združujúcej 27 štátov, ​ale aj Rady Európy so 46 členskými štátmi.

Podľa eurokomisára Schinasa toto rozhodnutie organizátorov vrhlo tieň na radostnú udalosť, ktorá mala spojiť európskych občanov.

„Menej ako mesiac pred voľbami do Európskeho parlamentu a v týchto časoch geopolitických turbulencií (…) rozhodnutie EBU prispelo k diskreditácii symbolu, ktorý spája všetkých Európanov,“ píše v liste Schinas, ktorý konštatuje, že EÚ sa stala terčom „zlomyseľných a autoritárskych aktérov“.

Pre koho je vlastne táto súťaž?

Schinas poukázal súčasne i na to, že organizátori olympijských hier v Paríži, naopak, povolili európsku vlajku. Táto nekonzistentnosť podľa eurokomisára vyvoláva otázky, „čo a pre koho je súťaž Eurovision Song Contest“.

Eurokomisár preto žiada organizátorov, aby vysvetlili logiku svojho rozhodnutia a prípadne aj vyvodili zodpovednosť za toto konanie.

Európska komisia už pred tým v pondelok oznámila, že bude kontaktovať EBU, aby ju upozornila na toto pochybenie.

Kto vyhral?

Súťaž Eurovision Song Contest vyhral Švajčiar Nemo, ktorý sa zároveň stal prvým umelcom identifikujúcim sa ako nebinárny.

V sobotňajšom finále sa zišli zástupcovia 25 krajín, no veľká časť pozornosti sa sústredila na kontroverziu okolo zástupkyne Izraela pre vojnu, ktorú jeho armáda vedie v Pásme Gazy proti radikálnemu palestínskemu hnutiu Hamas.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM