Webnoviny - Svet

Brusel ostro kritizuje Švajčiarsko, že úniu nevarovalo

WEBNOVINY.SK

BRUSEL 19. apríla (WEBNOVINY) – Švajčiarska vláda tento týždeň rozhodla o zavedení nižších kvót na povolenia na pobyt pre obyvateľov ôsmich krajín Európskej únie vrátane Slovenska.

Brusel na tento krok okamžite zareagoval a aj ústami vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej ho odsúdil ako neopodstatnený. Opatrenie sa týka SR, Českej republiky, Poľska, Maďarska, všetkých troch pobaltských krajín a Slovinska.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák o probléme neplánovane rokoval v sídle NATO, kde sa stretol so svojimi maďarskými, českými a poľskými kolegami. V4 sa následne dohodla na sformulovaní spoločného stanoviska, v ktorom Švajčiarsko vyzýva, aby opatrenie prehodnotilo.

„Sme presvedčení, že v čase krízy musíme posilniť – a nie oslabiť – európske ekonomické slobody,“ uvádzajú ministri Vyšehradskej skupiny. Regionálna skupina je presvedčená, že ide o diskriminačné opatrenie.

Podľa Lajčáka navyše nie je založené na „konkrétnych číslach“ a úrady vo Švajčiarsku k nemu pristúpili „bez varovania“, uviedol na tlačovej konferencii v Bruseli.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM