Webnoviny - Svet

Bude rokovanie s právnikmi zamestnávateľa šičiek

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Marián Angelovič HENCOVCE/PREŠOV 30. augusta (WEBNOVINY) – Predsedníčka miestnej odborovej organizácie Jana Polaščíková, zastupujúca šičky z hencovských textiliek KALI AGRO a SLO.VI, ktoré štrajkujú za vyššie mzdy od 24. augusta, sa dnes v Bratislave zíde s právnymi zástupcami zamestnávateľa. „Bude to prvé stretnutie od vyhlásenia ostrého štrajku. Uvidíme, s čím vyrukujú. My na našej požiadavke zvýšiť mzdy všetkých zamestnancov o 50 eur bez akýchkoľvek ďalších podmienok zo strany zamestnávateľa budeme trvať,“ povedala dnes ráno pre agentúru SITA Polaščíková. Zamestnanci firiem KALI AGRO s.r.o. a SLO.VI s.r.o. Hencovce pokračujú v ostrom štrajku už siedmy deň. Ako povedal člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, v dĺžke štrajku lámu rekordy na Slovensku aj v Česku.

Šičky firiem KALI AGRO a SLO.VI vstúpili do ostrého štrajku 24. augusta po tom, čo stroskotalo kolektívne vyjednávanie o zvýšení miezd. Majú čistú mzdu 260 eur a zamestnávateľ im nechcel zvýšiť plat o dve, ale len o jedno percento a kládol si aj ďalšie podmienky.

Ako informoval člen Predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, dnes podávajú ďalšie podanie na Národný inšpektorát práce a žiadajú o preskúmanie výkonových noriem a dodržiavanie predpisov bezpečnosti pri práci. Podľa odborárov ich zamestnávateľ nedodržiava. Balica poukázal na konkrétne prípady. „Nedodržiava sa posudok lekára, ktorý hovorí o tom, že pri žehlení parou môže zamestnankyňa pracovať maximálne štyri hodiny. Zamestnávateľ tento posudok svojvoľne a protizákonne zrušil. Normy spotreby práce u talianskych zamestnávateľov boli možno úmyselne stanovené neobjektívne, tak aby neboli splniteľné,“ tvrdí Balica. Svoje podozrenie oprel o niekoľko skutočností. „V Hencovciach sa robí približne 2 000 artiklov a všetky normy boli stanovené v Taliansku. Náš zákon jasne hovorí, že zavádzanie noriem spotreby práce, aj ich zmeny, majú byť robené po dohode so zástupcami zamestnancov, pričom toto ustanovenie netreba chápať tak že zamestnanci, resp. ich zástupcovia stanovujú normy. Zamestnávateľ zdôvodňuje postup, snímky pracovného dňa, prípadne inovácie, modernizácie technológie, pracovných postupov a ostané náležitosti potrebné pri zavádzaní a zmenách noriem spotreby práce. V určitom prostredí za určitých podmienok. V Hencovciach sa tak nestalo ani raz v tomto roku, ani v minulom,“ povedal Balica. Doložil, že dochádza k bizarným situáciám, tá istá pracovná operácia, predtým vykonávaná v Humennom, odkiaľ pochádza výroba, má úplne iné, tvrdšie hodnotenie výkonu, v neprospech Hencoviec.

„Zamestnankyne tvrdia, že v Humennom boli normy spotreby práce vysledované a stanovené na mieste, ale do Hencoviec prichádzajú normy z Talianska a už sa o nich nediskutuje,“ hovorí Balica. Doložil, že keď na to upozornili vedenie firmy, odmietli o tom diskutovať.

„Navrhli sme výrobnú poradu za účasti kompetentných len k normám spotreby práce. Odmietli to. Nakoniec, keď sme sa nevedeli dohodnúť pri kolektívnom vyjednávaní, tak pristali na to, že sporné normy budú spoločne prehodnotené, a to v budúcnosti. Lenže my potrebujeme riešiť situáciu okamžite. To je náš hlavný argument, prečo nechceme akceptovať stanovené normy. Sú stanovené protiprávne a bez exaktných poznatkov,“ tvrdí Balica. Takéto normy podľa Balicu nebudú nikdy splnené.

„Sú to veľmi vážne obvinenia, uvedomujeme si to, ale je načase s tým niečo robiť. Preto dnes podávame ďalší podnet na Inšpektorát práce ohľadom protiprávneho stanovenia noriem spotreby práce vo firmách KALI AGRO s.r.o. a SLO.VI s.r.o. Hencovce,“ povedal Balica. Odborári očakávajú, že pri tak vážnej situácií sa budú dianím v týchto firmách viac zapodievať aj kontrolné orgány štátu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM