Rastislav Búgel Technológie

Bude to PARÁDA: Na oblohe uvidíme až ŠESŤ planét! Príde aj meteorický ROJ

Toto by ste si nemali nechať ujsť. Nočná obloha si pre nás pripraví krásne "divadlo".

Ilustračný obrázok k článku Bude to PARÁDA: Na oblohe uvidíme až ŠESŤ planét! Príde aj meteorický ROJ
Zdroj: Pixabay.com

Prelom mesiacov prinesie parádne nebeské divadlo. Na konci februára sa najprv naraz na nočnej oblohe objaví šesť planét – Merkúr, Venuša, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. „Tento jav sa často označuje ako planetárna konjunkcia, hoci nejde o skutočné fyzikálne zosúladenie tiel v priestore,“ uvádza iMeteo.sk.

Hoci ich vo vesmíre delia obrovské vzdialenosti, na oblohe sa nám budú javiť zoradené akoby v jednej rovine pozdĺž ekliptiky.

Kedy a ako ich pozorovať?

„Najlepší čas na pozorovanie je tridsať minút až hodinu po západe Slnka na juhozápadnej až západnej oblohe, keď je obloha už dostatočne tmavá a planéty sú nad horizontom. Venuša a Jupiter budú jasné a ľahko pozorovateľné voľným okom, zatiaľ čo Saturn a Merkúr sa objavia nízko nad obzorom, a preto ich viditeľnosť môže sťažiť súmrak a svetelné znečistenie,“ vysvetľuje server.

Na sledovanie Uránu a Neptúnu budete potrebovať menší ďalekohľad.

Budú padať hviezdy

Akúsi bodku za zimnou sezónou astronomických javov prinesie meteorický roj Lyríd. Ten bude aktívny od polovice apríla a jeho vrchol nastane kolo 22. apríla.

„Počas maxima, pri jasnej a tmavej oblohe bez Mesiaca, bude možné pozorovať desiatky „padajúcich hviezd“ za hodinu, čo je ideálny čas na nočné sledovanie tzv. padajúcich hviezd,“ uzatvára iMeteo.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM