Webnoviny - Svet

Budova konskej železnice má parkovisko

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Pri rohovej budove prvej konskej železnice na Krížnej ulici pri Trnavskom mýte v bratislavskom Novom Meste vzniklo nové parkovisko pre 50 áut. Mestská časť na jeho vybudovanie dala takmer 163-tisíc eur. Vlastníkom pozemku sú Železnice SR. Ako pre agentúru SITA uviedla tlačová tajomníčka novomestského starostu Alžbeta Klesnilová, parkovisko však nebude verejné. „Jeho prevádzka bude spojená predovšetkým s činnosťou v historickej budove konskej železnice,“ povedala Klesnilová. Samospráva spolu s pozemkom odkúpila budovu vlani od súkromného vlastníka za 1 150 000 eur. Budovu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, chce mestská časť tento rok rekonštruovať. Poslanci na to v rozpočte vyčlenili 350-tisíc eur, dodávateľa vyberú vo verejnej súťaži.

V zrekonštruovanej budove plánuje mestská časť vybudovať napríklad sobášnu sieň, galériu či čitáreň. Budova by sa mohla využívať aj na reprezentačné účely či na rokovania, do úvahy prichádza aj sídlo oddelenia verejného poriadku miestneho úradu. Na jar by sa mal podľa Klesnilovej upraviť aj priľahlý parčík. Lavičky však neplánuje mestská časť osadiť natrvalo. „Návštevníci si v parčíku budú môcť posedieť len v lete, aj to iba vo dne,“ doplnila Klesnilová. Podľa starostu Richarda Frimmela chce tým samospráva zabrániť, aby lokalita lákala „nežiaduce živly.“

Budovu konskej železnice kúpila spoločnosť Woodimex, s.r.o., v roku 2005. Zvíťazila vo verejnom ponukovom konaní. Za objekt vtedy ponúkla najviac – konkrétne 687 114 € . Mestská časť ponúkla 398 327 €. Novomestský starosta Richard Frimmel požiadal listom koncom januára minulého roka spoločnosť o predaj budovy aj s pozemkom. Vo februári konateľ spoločnosti informoval, že spoločnosť súhlasí s predajom. V prvom rade však ponúkol budovu štátu na základe zákona o ochrane pamiatkového fondu. Ministerstvo kultúry o budovu záujem neprejavilo. Kúpu budovy odsúhlasili poslanci v apríli. Budova je symbolom mestskej časti a nachádza sa aj v jej erbe.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM