Webnoviny - Svet

Budúcnosť PKO určí podľa Radičovej samospráva

WEBNOVINY.SK

PKO Foto: SITA BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Budúcnosť Parku kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave je podľa premiérky Ivety Radičovej v rukách samosprávy. Reagovala tak na žiadosť občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO), ktorá ju požiadala o pomoc pri záchrane PKO. Premiérka totiž podpísala petíciu za jeho zachovanie, figuruje na nej napríklad aj meno predsedu parlamentu Richarda Sulíka. „Urobila som maximum, čo som dokázala urobiť ako občianka. To znamená, že okrem podpísania petície za zachovanie PKO som využila všetky svoje kontakty a rozhovory, aby sme túto vzácnu historickú pamiatku zachovali,“ uvádza sa v stanovisku premiérky, ktoré má agentúra SITA k dispozícii. Teraz môže podľa jej slov „využiť iba svoj vplyv ako premiérky či kolegyne na pána primátora, aby prehodnotil svoje rozhodnutie.“ Osud PKO má však v rukách mestská samospráva.

„Primátor Andrej Ďurkovský pani premiérku Ivetu Radičovú určite rád oboznámi s aktuálnym stavom v súvislosti s problematikou PKO,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského primátora Beatrice Szabóová. Nie je však známe, či primátor prehodnotí rozhodnutie o PKO, prípadne či je ochotný rokovať o zachovaní existujúceho PKO. Otázkou tiež zostáva, kedy sa primátor vyjadrí k zmluve s investorskou spoločnosťou Henbury Development, s.r.o.. Podľa informácií ešte zo začiatku júla by tak mal urobiť na „svojej vlastnej tlačovej konferencii“.

Mesto ešte v lete 2005 predalo pozemky pod PKO za 9,33 mil. eura. Peniaze plánovalo použiť na revitalizáciu zóny okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť Henbury Development, s.r.o., však za ne požadovala 24,7 mil. eura, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Zmluvu o budúcej nájomnej zmluve podpísali obe strany, teda hlavné mesto aj investor.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM