Webnoviny - Svet

BUGÁR: Opozícia musí načrtnúť alternatívu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Opozícia musí podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára určitým spôsobom načrtnúť alternatívu k súčasnej vláde. „Hovorím o programovej alternatíve, nie koalícii. V septembri 1997 vtedajšie tri strany maďarskej koalície a tri strany pod pokrývkou Modrej koalície začali spolu rokovať o programových tézach, ktoré by boli spoločné, keby sa dostali k moci. V decembri sme uzavreli zmluvu, všetci sme to podpísali okrem Miklósa Duraya. Za neho to podpísal Arpád Duka-Zólyomi a výsledkom bolo, že oveľa jednoduchšie sme mohli vytvoriť vládu v roku 1998. Teraz sa takéto nerobí,“ uviedol Bugár v rozhovore pre agentúru SITA.

KDH podľa Bugára nejakú dobrú spoluprácu s SMK nemá. Sú opatrní. „SMK nechce s nami, SDKÚ-DS je veľmi zdržanlivé a dokonca zo začiatku sa vyjadrovalo dosť tvrdo na našu adresu. SDKÚ-DS nechce s SaS. Toto vytvára presvedčenie u ľudí, že opozícia je rozhádaná. Kto dá hlas rozhádanej opozícii? Pokiaľ toto nezmeníme, nebude alternatíva k súčasnému vládnutiu. Alternatívu môžeme vytvoriť len na základe určitej programovej zhody,“ vyhlásil Bugár.

Pokiaľ bude môcť opozícia podľa Bugára ukázať, že rokuje o tom, akou alternatívou by napríklad riešila krízu alebo akú alternatívu ponúkne mladým, potom by išli voliť. „Aby hovorili, že aha, títo vyriešia takýto môj problém, ktorý sa týka vzdelávania, pracovných miest, že majú na to spoločný recept. Pokiaľ toto nebudeme robiť, tak volič, ktorý je rozhodnutý nevoliť alebo nie je rozhodnutý koho voliť, tak ten je pre nás stratený. To je obrovská škoda,“ zdôraznil Bugár.

Ak sa podľa Bugára začne hovoriť o programovej alternatíve, možno sa začne hovoriť aj o tom, že tí, ktorí by mohli skončiť pod hranicou zvoliteľnosti, mohli by dostať určité možnosti neprepadnúť. „Ale ako, to by som teraz nehovoril. A ani o koalícii, ani o možnosti zúčastniť sa volieb na kandidátke inej strany. Keď ešte sme ani program nezačali, to nemá význam,“ povedal. Bugár sa však neobáva, že Most-Híd sa nedostane do parlamentu. "Obávam sa, že SaS sa nedostane do parlamentu a škoda tie hlasy stratiť,“ vyhlásil.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM