Webnoviny - Svet

BUGÁR: Zabáva sa na nás celé Slovensko

WEBNOVINY.SK

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas tlačovej besedy po rokovaní predsedníctva. Bratislava, 13. december 2010.Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Čo najrýchlejšie zvolenie nového generálneho prokurátora bude na dnešnej Koaličnej rade navrhovať Most-Híd. Podľa lídra strany Bélu Bugára nie je v tejto chvíli pre nich dôležité, či pôjde o tajnú alebo verejnú voľbu.

Ako podotkol na dnešnej tlačovej besede po rokovaní predsedníctva strany, sú rôzne možnosti, zatiaľ ich však nekonkretizoval. Podľa neho teraz nie je priestor na vzájomné obviňovanie sa a podozrievanie. Bugár si myslí, že voľba by sa mohla uskutočniť už aj pred Vianocami, lebo možnosti podľa neho sú. Ako poznamenal, on vie zaručiť 14 hlasov. Premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS) chce požiadať, aby sa partneri na dnešnej Koaličnej rade najskôr zaoberali otázkou vzájomnej dôvery.

To, čo sa v koalícii deje, je podľa neho silné politické sústo, s ktorým sa predtým nestretával. Ako zdôraznil, situácia je teraz v rukách štyroch predsedov koaličných strán a šéfov poslaneckých klubov. „Budeme od každého predsedu koaličnej strany aj od každého predsedu poslaneckého klubu za koalíciu žiadať, aby sa zaručili za to, že vytváranie rôznych fiktívnych obvinení, možností žiť v atmosfére nedôvery sa zastaví a budeme sa venovať plneniu programu a programového vyhlásenia vlády,“ zdôraznil. „Atmosféra nedôvery rozožiera koalíciu zvnútra, treba to zastaviť,“ poznamenal.

Bugár sa hanbí „To, čo sa deje okolo voľby generálneho prokurátora, ja sa za to hanbím a ospravedlňujem sa všetkým, celej verejnosti a občanom,“ vyhlásil. Bugár za stranu vyzval na zastavenie rôznych obvinení v koalícii. „Situácia je vážna,“ zdôraznil. „Most-Híd odsudzuje konanie poslancov, ktorí nepomohli zvoleniu Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Zároveň vyhlasujeme, že nemáme relevantné informácie, že by sa tak správal niektorý z našich poslancov,“ zdôraznil. Bugár trvá na tom, že jeho straníci za nezvolením Čentéša nie sú a odvoláva sa na dvojaký kontrolný mechanizmus pri voľbe.

Predsedníctvo strany Most-Híd vyzýva na zastavenie obvinení voči ich poslancom, ktoré má na svedomí najmä Zoltán Horváth z SDKÚ-DS. Bugár od neho čaká, že sa ospravedlní minimálne Elemérovi Jakabovi, ktorého obviňuje. Ak tak neurobí, tak sa môže stať, že poslanecký klub Mosta-Híd „nemusí podporiť niektoré jeho návrhy, aby si uvedomil, že koalícia musí spolupracovať.“ Ako Bugár podotkol, ak by on osobne vedel nejaké mená v spojitosti s podozrením o kupovaní poslancov, povedal by ich. Pripomenul, že v politike je už dvadsať rokov a nestálo by mu to za to nepovedať ich.

Bugárovi sa nepáči, že poslanci namiesto toho, aby si robili svoju poslaneckú prácu, robia divadlo pre voľbu generálneho prokurátora. „Bohužiaľ, zabáva sa na nás celé Slovensko. Podkopávame sa, obviňujeme sa, nedôverujeme si,“ priblížil. Podľa neho je nepredstaviteľné, aby niektorí frustrovaní poslanci napríklad z neúspešných komunálnych volieb prenášali svoju frustráciu na celú vládnu koalíciu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM